Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

TOPLU İFTARLARDA İFRATLA TEFRİT

Posted by almanyahaber Temmuz 12, 2015

Sedat Acikbas foto netSedat Açıkbaş
Son yıllarda Ramazan aylarında sadece Türkiye’de değil, Avrupa’nın birçok ülkesinde Müslümanların yoğun olarak yaşadıkları ülkelerde camilerde veya uygun mekanlarda hergün toplu iftarlar verilmeye başlandı.

Cami cemiyetleri, üyelerin veya hayırsever Müslümanların bağışlarıyla hergün, herkese açık iftarlar vermekte. Bu iftarlara hergün onbinlerce insan katılmakta. İşadamları, çeşitli kurum ve kuruluşlar da iftarlar vermekte.

Yemeklerin hazırlanmasında ve servis edilmesinde personelin veya hayırseverlerin gösterdiği gayret çok içten ve taktire şayan. Bazı cemiyetlerde yemekler hemen orada yapılıyor. Bazı cemiyetler sipariş vererek yemekleri karşılıyor.

Buraya kadar herşey çok güzel. Bundan sonrası ise rahatsızlık verici türden. Cami cemiyetlerinin verdikleri iftarlar genellikle ‘baştan savma’ şeklinde olmakta; birçok cemiyette plastik tabak-kaşık, plastik bardak kullanılmakta. Plastik kaplar sıcakla temas ettiğinde içindeki kanserojen içeren maddeler aktif hale gelmektedir. Ayrıca yemeğin ve içeceğin tadı da değişmektedir. Genelde, yemekler sıcak sıcak plastik kaplara konulmakta ve iftar beklenmekte. İftar olana kadar yemekler soğuduğundan, sıcak birşeyler bekleyen mideniz buruşmakta. Düşünün; bütün gün oruç tutmuşsunuz ve iftardan sonra sıcak bir Türk çayı canınız çekti. Sıcaktan şekli bile değişen plastik bardakta içtiğiniz (mantarlı, boyalı seylon) çay ne kadar sağlıklıdır ve ne kadar hoşunuza gider?

Yemekler de genellikle; çorba, etli yemek ve pilavdan oluşmakta. Allah bu nimetleri beğenmeyenlere bulundurmasın! Allah nimetlerinin eksikliğini göstermesin! Ama sevgili hayırseverler; madem gönlünüzden hayır yapmak geçti, o zaman bunu ‘toplu imalat’ şeklinde yapmayın, yaptırmayın. Elbette sıcak bir çorbayı bulamayanlar da var. O zaman bu nimetleri bulamayanlara iftar verin. Türkiye’deki, Pakistan’daki, Afrika’daki muhtaçlara mutlaka bir hayır kurumu vasıtasıyla ulaşırsınız. Burada hayırseverleri sorumlu tutmuyorum, bu işin organizasyonunu yapanlar bundan sorumlu.

Cami cemiyetlerinin iftarlarında ne kadar ‘tefrite’ (ortanın negatif abartısı) kaçılıyorsa, işadamlarının veya kurum-kuruluşların iftarlaında da ‘ifrata’ (ortanın artı abartısı) kaçılıyor. İftar masalarında herşey muhteşem, adeta bir kuş sütü eksik. 500 kişinin rahatlıkla doyabileceği yemekler 100 kişi arasında pay ediliyor. Dolayısıyla 400 kişilik yemek çöpe gidiyor. Yüce dinimiz kesinlikle buna (israfa ve ifrata) karşıdır.

Bu arada cami cemiyetlerindeki içten ağırlamayı, hizmeti, işadamlarının cömertliğini eleştirmediğimi bilmenizi isterim. İşadamlarımızın cömertliği ‘bilinçli’ olmalı. Bana sorarsanız, cami cemiyetlerindeki iftar mönüsü, işadamlarına verilen iftarlarda verilmeli. İşadamları da fakirin iftar sofrasının tadını, kalitesini tatmalı, bilmeli. Kimseyi itham etmiyorum ama bakınız o zaman 100 kişilik yemekten 50 kişilik yemek artacaktır. Almanya’da iftar verilecek fakir adeta yoktur. Müslüman Müslümana elbette oruç açtırıp, iftar vererek sevap kazanmak isteyecektir. Bu çok güzel bir niyet ve fiildir. Komşularınızdan Müslüman olanlara evinizde iftar verirsiniz, diğer (muhtaç ülkelerdeki) Müslümanlar için de bağış yaparsınız, olur biter. Böylece yapılan iş daha değerli olur.

Son söz: Müslümanlar arasındaki dayanışmayı sergilemek, gayri Müslimlere İslam’ın güzelliğini göstermek için toplu iftarlar verilebilir ama ifrat ve tefrite kaçmadan!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s