Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

FIRTINA ÇIKTIĞINDA UYUYABİLİR MİSİNİZ?

Posted by almanyahaber Temmuz 22, 2015

yaziBir çiftçi, fırtınası bol bir tepede bir çiftlik satın almıştı.

İlk işi bir yardımcı aramak oldu, ama ne yakınındaki, ne de uzaktaki köylerden hiç kimse onunla çalışmak istemiyordu. Çalışmak için müracaat edenlerin çoğu da çiftliğin yerini görünce, çalışmaktan vazgeçiyor:

“Burası pek fırtınalıdır, siz de burada oturmaktan vazgeçseniz iyi olur” diyorlardı… Nihayet, çelimsiz, orta yaşlı bir adam işi kabul etti. Çiftlik sahibi, adama:

-“Çiftlik işlerinden anlar mısın?” diye sordu.

-“Sayılır” dedi adam, “fırtına çıktığında uyuyabilirim!” Çiftlik sahibi, bu alakasız sözü biraz düşündü, sonra üzerinde durmayıp adamı işe aldı. Zaten, başka çaresi de yoktu.

Haftalar geçtikçe, adamın çiftlik işlerini gayet düzgün yürüttüğünü gördü, içi rahatladı. İşler tıkır tıkır yürüyordu, ancak “o dehşetli fırtınaya” kadar!
Bir gece yarısı, fırtınanın müthiş uğultusuyla uyandı. Öyle ki, bina çatırdıyordu! Yatağından fırladı; yardımcısının odasına koştu:
-“Kalk! Kalk! Fırtına çıktı! Bu fırtına her şeyi uçurmadan yapabileceklerimizi yapalım!”
Adam, yatağından bile doğrulmadan, mırıldandı:
-“Boş verin efendim; gidin yatın! Ben size fırtına çıktığında uyuyabileceğimi söylemiştim ya!”
Çiftçi, adamın bu rahat ve umursamaz tavrı karşısında çılgına döndü; öfkeyle kararını verdi. Ertesi sabah, ilk işi bu adamı işten kovmak olacaktı. Ama şimdi fırtınaya bir çare bulmak elzemdi ki, hasarı ucuz atlatsın! Çaresiz dışarı çıktı, saman balyalarına koştu. Fakat o da ne? Saman balyaları birleştirilmiş, sıkıca bağlanmış ve üzerleri de muşamba ile örtülmüştü! Ahıra koştu; ineklerin tamamı bahçeden ahıra sokulmuş, ahırın kapısı da sıkıca kapatılmıştı. Tekrar evine yöneldi, evin kepenklerinin tamamı kapatılmışı. Çiftçi hayli rahatlamış bir halde odasına döndü ve yatağına yattı. Fırtına, uğuldamaya devam ediyordu. Gülümsedi ve gözlerini kapatırken şöyle mırıldandı:
“Fırtına çıktığında uyuyabilirim!”
Evet, her türlü tehlikeye karşı tedbirini alanlar, hazır olanlar, fırtına çıktığında uyuyabilir… Hayat her zaman inişli çıkışlıdır. Her zaman bulunduğumuz durumun gelip geçici olabileceği aklımızdan çıkmamalıdır. Hayatta her zaman kontrol edemeyeceğimiz şeyler olur ve mühim kayıplar yaşarız. Bunlar sadece başkalarının başına gelen yıkımlar değildir. İşimiz bozulabilir, çok vahim sağlık problemleri yaşayabilir, sevdiklerimizden birini kaybedebiliriz de… Bunlar olmayacak şeyler değildir.
Böyle bir durumda yapabileceğimiz çok şey olduğuna inanmak bizi ayakta tutacaktır. Bu inancı bize veren, fırtınaya yakalanmadan önce yaptığımız hazırlıktır. Bu maddi ve manevi hazırlık bizim fırtınayla mücadele gücümüzdür, kuvvetimizdir.

Bu kuvvet fırtına çıktığında oluşmaz, fırtınadan önce kazanılır.
Yeni değerler kazanmak; kayıplar yaşandığında, sıkıntı anında acil servis ihtiyacı gibi çalışır.
Sabır ve tevekkül zor kazanılan, ama sıkıntılı zamanlarda bizi ayakta tutan pek mühim alışkanlıklardır. Ama diğer iyi alışkanlıklar gibi, o da sıkıntıdan önce kazanılmalıdır, yere düşerken değil…

NOT: TEŞEKKÜRLER RAGIP ABİ..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s