Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

HAYDİ TÜRKÇE DERSİNE!

Posted by almanyahaber Ağustos 8, 2015

Türkce DersiTÜRKÇE BİLMEK AYRICALIKTIR..

Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü rehberliğinde; Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği ile Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği koordinasyonuyla Almanya’da bulunan bütün eğitim birimleri maharetiyle 2015 – 2016 eğitim yılında büyük bir seferberlik başlatılarak Türkçe ve Türk Kültürü derslerine katılım ve verimlilik artırmaya yönelik kampanyalar düzenlenecek.

HEYECANLA HAZIRLANIYORUZ!
Nitelik ve nicelik yönünden yaygınlık ve derinlik kazandırılmış bir Türkçe – Türk Kültürü dersinin Türk – Alman dostluğu ve işbirliği için büyük faydalar sağlayacağını söyleyen Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, “Haydi Türkçe Dersine!” sloganıyla başlatacakları kampanyalarını tanıttığı toplantıda, eyelet bölge temsilcisi öğretmenlerinin de katıldığı basın açıklamasında özetle şunları söyledi;

SOSYAL VE AKADEMİK BAŞARI İÇİN TÜRKÇE DERSİ
Alman dostlarımızla şu hususta hemfikiriz ki Türkçe ve Türk Kültürü dersi sayesinde çocuk ve gençlerimiz başta olmak üzere Almanya’da yaşayan tüm vatandaşlarımız gerek kendilerini ifade etme, yaşadıkları topluma uyum ve entegrasyon sağlama, sosyal yaşantılarını geliştirip pekiştirme, akademik ve mesleki alanlarda kendilerini gerçekleştirme konularında güç ve ivme kazanmışlardır.

Çünkü, Türkçe ve zengin bir menüye sahip Türk Kültürü derslerine muntazaman devam eden çocuklarımız hem Almancayı hem de Alman kültür ve edebiyatını en iyi şekilde öğrenebilmiş, en sağlıklı, onurlu ve verimli bir insicamla içselleştirebilmiştir. Anadilini iyi öğrenen gençlerimiz bu sağlam temeller üzerine Almanca başta olmak üzere diğer yabancı dilleri de inşa etme konusunda dahası mesleki ve sosyal yaşamlarında bile daha başarılı olabilmişlerdir.

DESTEK ÇAĞRISI!
Bu bilimsel ve pedagojik gerçekten hareketle Alman dostlarımızdan ve ilgili makamlardan kampanyamıza destek bekliyoruz. Almanya’da yaşayan 3 milyonu aşkın vatandaşımıza Türkçe ve Türk Kültürü dersinin önemini, pedagojik ve sosyal faydalarını, müspet getirilerini anlatma ve yönlendirme hususlarında sarfettiğimiz çaba ve gayretlerimizin katkı ve takdir görmesini arzu ediyoruz. Almanya’daki tüm sivil toplum örgütlerimiz, kurum ve kuruluşlarımız yanısıra ilgili Alman makamları ve medya organları da kadim Türk – Alman dostluk ve dayanışması adına inanıyorum ki nazik yardımlarını esirgemeyeceklerdir.

ÖZGÜVEN, BAŞARILI İLETİŞİM VE HOŞGÖRÜ İÇİN TÜRKÇE DERSİ
Bu bağlamda velilerimiz bilmelidir ki; Almanya’da yaşayan çocuk ve gençlerimizin dil, kimlik ve kültürlerini koruyarak diğer kültürlere de sağlıklı bir şekilde uyum sağlayabilmeleri için Türkçe ve Türk Kültürü dersleri hayati öneme sahiptir.

Kendilerine güvenen, yaşadıkları her ortamda çevresindeki insanlarla kolayca iletişim kurabilen, farklı kültür ve inançta olan insanlara karşı hoşgörü ile bakabilen, ülkesini seven, kendisine ve yurduna karşı görev sorumluluklarını yerine getiren bireyler olarak yetiştirilmeleri için Türkçe ve Türk Kültürü dersine büyük ihtiyaç vardır.

TÜRK – ALMAN DOSTLUK VE İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN TÜRKÇE DERSİ
Türkçe ve Türk Kültürü dersi maharetiyle çocuklarımız Türkiye’yi yakından tanıyarak Almanya ile olan ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesinde kendilerine düşen görevi yerine getirme bilincini kazanmış olacaklardır.

Velilerimiz unutmamalıdır ki; çocuklarımız Türkçe ve Türk Kültürü derslerinde edindikleri bilgi beceri ve tutumları, Alman okullarındaki başarılarına da yardımcı olmaktadır. Günlük yaşamlarında yasal çerçevede hakkını aramasını bilen, kendine güven duyan bir kişiliğe sahip olabilme kültürel değerlere bağlı kalınarak mümkün olur.

VE BİRGÜN TÜRKİYE’YE DÖNDÜĞÜNÜZDE…
Çocuklarımız kendi dil ve kültür değerlerine bağlı kalarak Almanya’daki farklı kültür, görüş, din ve inanışları daha sağlam bir hoşgörü ve yaklaşımla karşılar.

Ve birgün Türkiye’ye döndüklerinde Türk toplumunun yaşayış biçimine, dil ve kültürüne kolaylıkla uyum sağlayabilirler.

TÜRKÇE BİLMEK AYRICALIKTIR!
Tarihte büyük uygarlıklar kurmuş, insanlık ailesine barış, şefkat, sevgi, yardım ve hoşgörüyle muamele etmiş, köklü bir geçmişe sahip asil milletimizin necip bir bireyi olduğunu unutmaması en başta kendisi için sonsuz faydalar ikame edecektir.

Türk milletinin insanlık, vicdan, yardımseverlik, kardeşlik telakkisi, erdem ve ahlak duygusunun yüceliğini ve iyilikseverliğini kavraması çocuklarımızın duygusal ve etik gelişimi içinde psikomotor vazifesi görecektir.

Bu itibarla, onlarca seminer ve konferans yanısıra çeşitlendirilmiş yarışmalar, müsabakalar ve lezzet, müzik, spor etkinlikleri, şampiyonalar, bildiri, mektup ve afişlemeler, sosyal medya kanalları gibi planlamalarla “Haydi Türkçe Dersine!” kampanyamıza heyecanla hazırlanmaya devam ediyoruz.
DOĞAN TUFAN – KARLSRUHE

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s