Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

FRANSIZ DOMUZLUĞU!

Posted by almanyahaber Ağustos 15, 2015

no hinzirfrankreichMUSEVİLERE YEDİRSİNLER DE GÖRELİM!..

Fransa yargısından utanç verici karar çıkması ülkedeki Müslümanların tepkisine neden olur iken, İslam karşıtları ise yargının verdiği karara sevindi. Fransa’da öğrencilere ‘zorunlu domuz eti menüsüne’ yargıdan onay. Demokrasi ve insan haklarından dem vuran Fransa’da Müslüman öğrencilerine zorla domuz eti yedirilecek olması, “akıllarda soru” işaretini beraberinde getirdi.

Fransa İdare Mahkemesi, okullarda domuz eti yemeyen çocuklara alternatif menü sunulmasını yasaklayan Chalon-sur-Saone Belediyesi’ni haklı bularak açılan davayı reddetti. Chalon-sur-Saône Belediyesi’nin okullarda domuz etine alternatif menüyü kaldırması üzerine Dijon İdare Mahkemesi’ne taşınan dava karara bağlandı. Mahkeme açılan yürütmenin durdurulması ve iptali davasını reddetti. Mahkemenin verdiği bu karar Müslümanları ayağa kaldırdı.

Laiklik için ilk zafer!
Chalon-sur-Saône Belediye Başkanı Gilles Platret, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “laiklik için ilk zafer” ifadesini kullandı. 1984 yılından bu yana yürürlükte olan alternatif menü uygulaması mart ayının ortasında Platret tarafından kaldırılmıştı. Sağın önde gelen isimlerinden Bruno Le Maire, Christian Estrosi, hatta Cumhuriyetçiler’in (LR) liderlerinden Christian Jacop bu fikre mesafeli duruyorlar. Hatta Jacop, belediye başkanı olduğu Provins’de alternatif menü uygulamasına devam ediyor. Ancak bu konuda LR lideri Nicolas Sarkozy, Platret’i destekliyor. LR Alpes-maritimes milletvekili Eric Ciotti de Platret’yi şu sözleriyle destekledi: “Bu çok önemli bir konudur. Bu ne anlama gelmektedir? Basitçe şöyle diyebiliriz ki hiçbir dini kural Cumhuriyetin kurallarından üstün değildir. Cumhuriyet sadece haritadan ibaret değil, aynı zamanda değerler bütünüdür.”

Din ve vicdan hürriyetine saldırı
Milli Eğitim Bakanı Najat Vallaud-Belkacem ise kararı kınadı ve “çocukların rehin alınması” olarak değerlendirdi. Müslüman Hukukçular Birliğin’den yapılan açıklamada ise bunun din ve vicdan hürriyetine yapılmış bir saldırı olarak nitelendirildi. Müslüman Hukukçular Birliği avukatlarından Jean-Baptiste Jacquenet-Poillot kararı veren hâkimi laiklik çevresinde tartışmaları devam ettirmesinden ötürü tebrik ettiğini açıkladı. Ayrıca önümüzdeki günlerde kararı Danıştay’a ve Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşıma kararı alacaklarını söyledi. 29 Eylül’de ise bu kararın belediye meclisinde tekrar görüşüleceğini de sözlerine ekledi.

HALİL UYGUN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s