Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

İSRAF HARAMDIR

Posted by almanyahaber Ağustos 19, 2015

sedat_rabiakaderSEDAT AÇIKBAŞ

Türkiye’de 7 Haziran 2015 seçimlerinde halk hiçbir partiyi tek başına iktidar yapmadı. Halk ‘koalisyon’ dedi. Birinci parti AK Parti, son 13 yılda ülkemizi iyi veya kötü yönetti. Bana kalırsa bazı hataları dışında iyi de yönetti. Rakip partilere göre kötü yönetti. Neticede iyi yönetti diyecek halleri yoktu.

CHP, Atatürk’ün kurduğu parti. Çok uzun bir geçmişi var. Kendine göre Türkiye’de her zaman yüzde 25 artı oyu var. Bir dönem hariç hiç parlamento dışında kalmadı.

Parlamento dışında kaldığı dönemde bile oylarını Ecevit’e verdi. Yani CHP tabanı oylarını israf etmedi.

HDP, seversiniz veya sevmezsiniz, kendine göre politikaları olan, Kürt vatandaşları temsil ettiğini iddia eden bir parti. ‘Emanet’ oylarla dahi olsa bile yüzde 13’e varan oy oranıyla 80 milletvekili çıkardı. İsim değişikliğiyle girdikleri her seçimde adaletsiz olan yüzde 10 barajını aşmaya çalıştı. Oyları başkalarına yarasa da israf olmadı.

MHP, sanki hiç seçime girmemiş, sanki bu ülkenin partisi değilmiş gibi davrandı. Ne koalisyona ne erken seçime evet demedi. CHP’yi öne sürerek şark kurnazlığı yapmaya çalıştı. AK Parti ile CHP’nin iktidarda yıpranacağını ve gelecek seçimlerde MHP’nin oylarını artıracağını ‘hayâl’ etti. Bir bakıma ‘şehit cenazeleri’ üzerinden siyâset üretmeyi plânladı. Varsa yoksa Erdoğan düşmanlığı ile prim yapmaya çalıştı. Evet diğer partiler de Erdoğan düşmanlığı üzerinden oy avcılığı yaptı ama hiçbir zaman: “Ver Bilâl’i, al koalisyonu” demediler.

Bilemiyorum, son zamanlarda sıkça sözü edilen ‘üst akıl’ mı MHP’nin bu şekilde davranmasını ‘emretti’!.. MHP, Devlet Bahçeli liderliğinde faydalı hiçbir şey üretemedi. 1999’daki koalisyonda Rahşan Ecevit’in yenilmez-yutulmaz sözlerini nasıl hazmettiği bugün bile tartışılıyor. CHP’nin teklif ettiği ‘Başbakan sen ol” teklifini (içinin yağları eriyerek) reddetti. Oysa bunu rüyasında görse hayra yormazdı sayın Bahçeli. Bu haliyle tek başına iktidar olacak oyu (rüyasında bile göremez ya) alsa bile buna da bir bahane bularak elinin tersiyle iter gibi görünüyor. MHP bu haliyle Türkiye’nin partisi gibi durmuyor.

Neticede MHP’ye verilen, verilecek olan oylar ‘israftır’.. Dinimizde israf haramdır. Az çok inançlı olduğunu tahmin ettiğim MHP’liler gelecek seçimde dinimizin bu emrini hatırlayarak bu partiyi tarihe gömeceklerdir.

MHP’liler oylarını israf edeceklerine gidip düşman belledikleri HDP’ye oy atsalar daha hayırlı bir iş yapmış olurlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s