Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

YAKUP TUFAN’IN ‘ARAFTAKİ TÜRKLER’ KİTABI ÇIKTI

Posted by almanyahaber Eylül 4, 2015

Araftaki Türkler KitabiSitemizde zaman zaman köşe yazıları da yazan Yakup Tufan’ın “Araftaki Türkler” isimli kitabı çıktı. Tufan kitabının tanıtımını yaptı.

T.C Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyesi Yakup Tufan’ın “Araftaki Türkler” isimli kitabı çıktı.

Yabancı ülkelere giden vatandaşların hayallerini, karşılaştıkları zorlukları, Anadolu’dan Avrupa ülkelerine göç eden Türklerin geçen süre içerisinde kazandıkları ve kaybettikleri değerleri belirli başlıklar halinde anlatan Tufan’ın kitabının, büyük ilgi görmesi bekleniyor.

yakup tufan2010Dünyada gezmediği, görmediği ülke kalmayan T.C Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyesi Yakup Tufan, Türkler’in yurtdışındaki hikayelerini kitaba döktü.

‘GURBET HAYALLERİ GERÇEK OLMUYOR’

Gazetemize Kitap hakkında Bilgi veren Tufan, şunları söyledi: 60’lı yılların başlarında Anadolu’dan Avrupa’ya çalışmak için giden insanlar hiçte öyle uzun zamanlı düşünmemişlerdi. Hedef açıktı. Birkaç sene çalışmak, para kazanmak ve mümkün mertebe tez zamanda anavatana geri dönmek. Aile birleşimi ile başlayan göç dalgası, tez zamanda vatana geri dönme yerine, göç edilen ülkede kalıcı olmanın adımlarını atmanın gerçeklerini göz önüne serdi. Böylece günden güne geri dönme planları hayal alemine doğru yol alırken kalıcılığın ve yerleşik hayata geçmenin sıkıntı ve problemleri bir bir kendini göstermeye başladı. Yabancı bir ülke, yabancı bir kültür ve başka bir inanca sahip insanların arasında olmak, yer bulmak ve bu diyarları yurt edinmek nasıl olacaktı. Günlük hayatta karşı karşıya kalınan gerçekler karşısında tam bir şaşkınlık ve tam bir çaresizlik içerisine düşüldü. Dilini bilmediği, dinini bilmediği, örf ve kültür değerlerin bilmediği bir diyarda yerleşik hayata nasıl tutunacaklardı? Türklerin en büyük sıkıntılarından biri de hemen hemen her konuda kendilerine yabancı olan bir coğrafyada kimliklerini korumak olmalıydı.

KAYBETTİKLERİ DEĞERLERİ ANLATTI

Bu kitapta Anadolu’dan Avrupa ülkelerine göç eden Türklerin geçen süre içerisinde kazandıkları ve kaybettikleri değerleri belirli başlıklar halinde incelemekte düşünce ve görüşleri ortaya konulmaktadır. Bu kitapta iki kültür arasında gidip gelen varlık ve yokluk mücadelesi veren Türklerin meselelerini ve karşı karşıya kaldıkları sıkıntılara ışık tutulmaya çalışılmıştır.

AVRUPA’DAKİ TÜRKLER İKİ ARADA BİR DEREDE

Aradan yarım yüzyıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen Avrupa Türkleri iki arada bir derede kalmak gibi bir görünüm sergilemektedir. Görünen odur ki, net bir yol haritası belirlenmez ve şartlar değişmez ise,. “Araf’taki Türkler”in göç serüvenlerinde med-cezir geçmişte olduğu gibi gelecekte de devam edecektir.”

Reklamlar

Bir Yanıt to “YAKUP TUFAN’IN ‘ARAFTAKİ TÜRKLER’ KİTABI ÇIKTI”

 1. Anonim said

  Tebrik ediyorum Yakup bey.
  Böyle bir kitap gerekti Almanyada ki Türk Topluluğu’na . Hatıraları unutturmayalım , o günleri yaşayanların hatrına. Elinize yüreğinize sağlık.
  Devamını da bekleriz.
  Saygılar

  Prenses Fatma Afife Gürsoy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s