Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

GELECEK KUTUPLARDA! / VIDEO

Posted by almanyahaber Eylül 7, 2015

kutup02Akdeniz Üniversitesi’nden ‘Kutup’ açılımı.. Akdeniz Üniversitesi, Hamburg Üniversitesi ile birlikte bir kutup projesi başlattı.

“Küresel Bakışla Kutup Çağı” ismi altında üç araştırmacı arkadaşıyla projenin başına getirilen Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Gümrükçü, bu konudaki çalışmalarını temaslarda bulunmak üzere geldiği Hamburg’da açıkladı.

(HABERİN VIDEOSU SAYFANIN EN ALTINDA..)

Hamburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden İklim Uzmanı 3, Rusya’dan da 2 araştırmacıyla birlikte geniş bir ekip oluşturduklarını belirten Prof. Harun Gümrükçü, kendilerine büyük destek veren Akdeniz Üniversitesi ve yöneticilerine teşekkür etti. Oluşturulan ekiple önemli bilgilere ulaştıklarını kaydeden Prof. Gümrükçü, bu konuda Türkiye’de ilk kez “Küresel Bakışla Kutup Çağı” adıyla kitap yayınladıklarını belirtti.

kutup01

(TC: 00.45 – 01.39)Prof. Gümrükçü: “Dünyanın toplamı 510 milyon kilometrekareden oluşmaktadır. Dörtte üçü denizlerle kaplıdır. Kutuplar bu alanın yüzde 7’sini oluşturmaktadır. Sadece Kuzey Kutubu’nun büyüklüğü Türkiye’nin 60, ABD’nin 4 mislidir. Dünyanın diğer tüm alanlarına insanlar tarafından ulaşılmıştır, oralar hakkında bilgi sahibi olmuştur. Ancak kutuplar ve derin denizler konusunda ulaşılamamış alanlar mevcuttur” dedi.

(01.39 – 03.29) Projenin maksadı hakkında bilgi veren Prof. Gümrükçü, “Projemizin esası, bu alanları Türk kamuoyuna ama özellikle Türk bilim dünyasına yakından tanıtmak, bilim dünyasının bu alana daha derin ilgisini sağlamak, öğrencilerimizi de, geleceğimizi de belirleyecek ‘kutuplar ve derin denizler’ konusunda bilgilendirmektir. Çünkü bu iki alan; insanlığın geleceğini yönlendirecek alanlar olarak görülmektedir. Bugün dünyanın ilk 30’u içinde yer alan etkili devletleri arasında yer alan Türkiye’nin böyle bir alanda bulunmaması üzücü bir durumdur. Singapur, Güney Kore, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Polonya gibi ülkeler bile kutup alanlarında mevcutlar. Norveç’e bağlı Swalbarg Takımadaları, Kuzey Kutubu çalışmalarında üzerinde hak sahibi olduğu 42 ülke tarafından üs olarak kullanılıyor. Ülkemizin de bu ülkeler gibi hak sahibi olmak için adımlar atması gerekiyor. Mesela hava tahminleriyle ilgili olarak Türkiye’nin daha sağlıklı bilgilere ulaşması için diğer 20 ülke gibi orada üs-istasyon kurması gerekiyor.” diye konuştu.

(03.29 – 04.19) Bu konuda yardımcı olmak maksadıyla bik ‘kutup sözlüğü’ hazırladıklarını ve bunun Türkçe, Almanca ve İngilizce olacağını belirten Prof. Gümrükçü, Akdeniz Üniversitesi tarafından bu konuda araştırma yapacaklara altyapı oluşturmak için ilk adımların atıldığını ancak, bunun tek başına başarılabilecek bir iş olmadığını söyleyerek; Almanya’da bu iş için; altında uçağı, gemisi, her türlü teknolojisi bulunan 20 bin kişilik kadroların çalıştığının altını çizdi. Prof. Gümrükçü; Türkiye’nin üzerine düşenin; az da olsak biraraya gelerek bilgilerimizi paylaşarak, bu konuda daha ciddi araştırmalar yapmak, çalışmalar yapmak, kamuoyunu bilgilendirmek olduğunu kaydetti.

(04.19 – 05.40) Prof. Gümrükçü “Küresel Bakışla Kutup Çağı” adlı kitabı tanıtırken, kapağındaki logo çalışmasının kitabın yazılmasında etkili olduğunu söyleyerek, öğrencisi Ahmet Aydın ile Endonezyalı bir arkadaşının ortak çalışmasıyla ortaya çıkan, kum saati şeklinde tasvir edilen yerkürenin kuzeyinde buzullar erirken, insanların buna aldırmadan sanayileşme çalışmalarını sürdürdükleri ama zamanla su seviyesinin yükselmekte olduğuna ve onları tehdit eder hale geldiğine dair ipuçları verdiğini ifade etti.

(05.40 – 06.30) PROF. DR. HARUN GÜMRÜKÇÜ KİMDİR:

Almanya’da 36 yıl kalan ve Avrupa Birliği, Serbest Dolaşım, AB ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarının yasal hakları, vizesiz seyahat gibi konularda çalışmalarıyla tanınan Prof. Gümrükçü, 10 yıl önce Türkiye’ye dönerek Akdeniz Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi olarak görev yapmaya başladı. 2011 yılında Misafir Öğretim Üyesi çerçevesinde Avustralya’nın Melburne kentinde 2 yıl kaldı. Daha sonra çalışma alanını değiştirerek kutuplarla ilgili projenin başına getirildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s