Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

OLAF SCHOLZ CAMİ AÇILIŞINA KATILDI / VIDEO İZLE

Posted by almanyahaber Eylül 10, 2015

olaf-sedat-mehmetHamburg Eyalet Başbakanı Scholz cami açılışına katıldı

SEDAT AÇIKBAŞ – NAMIK KEMAL ALICI – ALPEREN ÇEBİ

HAMBURG- Almanya’nın eyalet-şehir statüsündeki Hamburg Eyaleti Başbakanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Olaf Scholz, Feldstrasse semtindeki Mevlana Camii’nin açılışına katılarak, ‘birlikte ve birarada’ yaşamanın önemine vurgu yaptığı konuşmasında mülteciler konusuna da değinerek: “Mültecilere verilecek en önemli mesaj onları kabul etmektir” dedi.

(VIDEO SAYFANIN EN ALTINDADIR)

basbakan02DİTİB’e bağlı olarak faaliyet gösteren 1984 yılında kurulan ve 2012’de eksikleri olduğu için tamirat ve maddi zorluklar nedeniyle kapanma tehlikesiyle de karşı karşıya kalan Mevlana Camii’nin 3 yıllık aradan sonra tekrar açılışına Hamburg Eyalet Başbakanı Olaf Scholz, eski SPD milletvekili Prof. Dr. Loretana de Libero, kilise temsilcilerinden papaz Markus Schreiber, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yazar Halima Krausen ile çok sayıda Türk ve Alman vatandaş katıldı.

Derneğin 14 yıllık üyesi ve Başkanı Mehmet Yılmaz yaptığı konuşmada katkılarından dolayı yetkililere teşekkür etti. Mehmet Yılmaz’ın: “Sizlerin desteğiyle, sizlerin katkılarıyla çok güzel şeyler başaracağız. Bugün dünyanın en zengin ve en mutlu insanı benim. Zenginliğimi göremezsiniz, çünkü o benim kalbimde” diyerek bitirmesi, protokol ve davetliler tarafından içtenlikle uzun süre alkışlandı.

basbakan03mehmet yilmaz“Bugün burada bulunmaktan çok mutluyum. Dünyanın en zengin ve en mutlu kişisini tanıdığım için çok mutluyum” diyerek konuşmasına başlayan Hamburg Eyalet Başbakanı Olaf Scholz: “Bunun arkasında çok anlamlı şeyler yatıyor. Birlikte ve işbirliği yaparak ortaya çıkan işler bunlar. Bunu da birlikte hareket ederek gerçekleştiğini göstermek. Bizim şehrimiz dünyaya açık bir şehir. Bu sadece liman ve ticaretle değil, insanları kültürleriyle birlikte tanımamızdan kaynaklanıyor. Beni birarada ve birlikte yaşamak mutlu ediyor. Özellikle bu zamanda dünyanın her yanından insanların Almanya’ya gelmesinden mutlu oluyorum. Macaristan’da tren istasyonlarında insanlar Almanya’ya gelmek istediklerini haykırıyorlar. Bazıları hemen işin kaça malolacağını vesairesini eleştirmeye başlıyor. Tamam ama, diğerleri bunun ne kadar etkileyici bir mesaj içerdiğini biliyor. Almanya’ya gelmek isteyenlerin çoğu inançları, siyasi görüşleri nedeniyle hayatları tehlikede olduğu için, takip edildikleri, baskıya uğradıkları için yaşadıkları toprakları terkederek kaçıyorlar. Burada bundan korkmadan yaşayabilecekleri bir ülke olduğunu bu insanlara anlatmak en önemli mesajdır. Ayrıca kentimizdeki Müslümanlara ve Alevilere de eşit resmi statü tanımaktan mutluyum. Oldukça kapsamlı bir iş olduğu için oldukça da zordu. Ancak, konu din ve inanç özgürlüğü olduktan sonra tüm zorlukları birlikte aştık. Neticede en önemlisi bu kentte iyi bir toplumu oluşturuyorduk.” diye konuştu. Scholz sözlerini: “Ben şimdi dünyanın en zengin insanı değilim ama en mutlu insanlarından biriyim” diye tamamladı.

Afiyet olsun..Daha sonra Başkan Mehmet Yılmaz’la caminin kantin kısmına geçen sohbet etmeye başlayan Scholz’a, ‘Mantı isteyip, istemediği’ soruldu. Scholz da mantının ne olduğunu sorunca ‘ravioliye benzer bir hamur işi’ cevabı verildi. Sonra ‘yoğurtlu sarımsaklı isteyip, istemediği sorulunca Scholz ‘farketmez’ ama azıcık olsun’ dedi. Başkan Yılmaz, Başbakan Scholz’a cemiyetin faaliyetlerini ve taleplerini anlatırken, pide, börek, salata, sarma geldi. Gelenlere elini sürmeyen Scholz, sadece bir adet sarma almakla yetindi. Ardından yoğurtlu- sarımsaklı mantı gelince büyük bir iştahla yedi.

Davetlilerin isteği üzerine Scholz birlikte resim çektirdikten sonra Berlin’de bir toplantıya katılmak üzere etkinlikten ayrıldı. Açılış etkinliğinde Turan Vurgun ve Enes Arslan davetlilere kanun ve ney ziyafeti çekti.

İYİ SEYİRLER..

 

İkinci Video

 

Bu da unutulmaz bir maçın görüntüleri..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s