Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

MALİYE BAKANI ŞİMŞEK’İN HAMBURG KONUŞMASI / VIDEO

Posted by almanyahaber Ekim 17, 2015

simsek1Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: “Dünyaya insanlık dersi veriyoruz”

Kiel kentindeki Dünya Ekonomi Enstitüsü tarafından düzenlenen Global Ekonomik Sempozyumu’nda konuşmak üzere Almanya’ya gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Hamburg’da STK temsilcileriyle biraraya geldi.

Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından düzenlenen toplantıya Berlin Büyükelçimiz Hüseyin Avni Karslı, Hamburg Başkonsolosumuz Mehmet Fatih Ak, UETD Hamburg Başkanı Muhterem Güngör, AK Parti Hamburg Başkanı Ali Ekinci ve çok sayıda STK temsilcisi katıldı.

simsekMaliye Bakanı Şimşek, kısa bir konuşma yaparak, Türkiye’nin meseselerini anlatmak yerine STK temsilcilerinin ve gazetecilerin sorularını cevaplamayı tercih ettiğini söyledi.

Türkiye’deki terör olaylarının yabancı yatırımcıyı etkileyip, etkilemediği şeklindeki soruyu cevaplayan Şimşek: “Türkiye’nin etrafı ateş çemberi. Ortadoğu’da uzun bir süredir kaos var. Türkiye ister istemez Ortadoğu’daki veya diğer bölgelerdeki gelişmelerden şu veya bu şekilde etkilenebiliyor. Dolayısıyla, tek-tük olaylardan değil ama genel anlamda o bölgeyle birlikte anıldığı için, Türkiye değerlendirmelerinde risk primi yüksek. Ama ben tek-tük olayların kalıcı bir etkisi olacağına inanmıyorum. Türkiye’nin terörle mücadelesi yeni bir husus değil” dedi.

simsek3Türkiye için önemli olanın reformlar olduğunu belirten Bakan Şimşek: “Reformlardan kastımız; demokratikleşmeden tutun, kamu yönetiminden, yargı reformundan bütün o yelpazedir aynı zamanda da ekonomide yapısal dönüşüm; 25 sektörel dönüşümü kapsıyor. İkinci kısmı vatandaşlara olan vaadlerimiz. Üçüncü kısmı da Türkiye’yi daha ileriye taşımak. Türkiye’yi yatırımlar için daha cazip kılacak, istihdamı, üretimi daha çok artıracak projeler. Türkiye’de siyasi istikrarın olması, reformların hayata geçirilmesi belirleyici olacak. Ankara’da meydana gelen olayın büyüklüğünün farkındayız. Ama bu tür menfur olayların tek başına belirleyici olmayacağı kanısındayım. Türkiye açısında siyasi belirsizliğin azalması, bununla birlikte reformların bir an önce hayata geçirilmesi, Türkiye’nin orta-uzun vadede görünümünün olumluya dönüştürülmesi ve tabii ki, projelerle bu sürecin desteklenmesi diye bakıyorum. Bizim Ortadoğu coğrafyasında büyük trajediler yaşanıyor. Bunun sonucunda yerinden evinden barkından olan milyonlarca insan var. Bir de göç eden, ülkeyi terkeden milyonlarca insan var.

simsek5Suriye’de şu anda yaklaşık 7 milyon insan yerlerini terketmişler, yaklaşık 3 milyon insan da ülkeyi terketmişler. Türkiye’de bugün Suriye’den yaklaşık 2 milyon, Irak’tan da yaklaşık 200 bin insan misafirimiz bulunmaktadır. Biz aslında bu anlamda batıya ve dünyaya bir insanlık dersi verdik, veriyoruz. Bugün Avrupa’da büyük bir sorun gibi görünen sayı birkaç yüzbin ile sınırlı. Türkiye birkaç yıldır, hayatlarını kurtarmak için zulümden kaçan insanları misafir ediyor ve ufak tefek yerel sıkıntının dışında en ufak bir ‘of’ bile yok. Yani o anlamda birincisi bir insanlık dersi veriyor. İkincisi; Esed’in zulümünden kaçan insanlara insanî bir perspektiften yaklaşıyorsanız, ahlâkî bir sorumluluk taşıyorsanız kapıları kapamak gibi bir seçenek yok. Türkiye de açık sınır kapısı politikasını gütmüştür. Bunun tabii ki, bir mâliyeti var. Ama o mâliyet tolere edilebilir. Aslında ABD’yi güçlü kılan faktörlerden birisi, dışarıdan gelen insanlara açık olmasıdır. Avrupa’daki sıkıntı ise yabancılara karşı düşmanlığa varacak derecede birtakım yaklaşımların sergilenmesi. Biz Türkiye olarak olaya ekonomik perspektiften hiç bakmadık. Biz daha çok insanî pencereden baktık. Bunu bir sorumluluk olarak addettik. Komşunuzda bir yangın varsa ve bir şekilde sizin bahçenize sirayet ettiğinde bu yangını söndürmeye çalışırsınız diye düşünmek lazım.

mehmet şimşek - sedat açıkbaşUzun vadede ekonomik yansımaları olur tabii ki. Avrupa için konuşuyorum; Avrupa’nın nüfusu son derece yaşlı. Avrupa’nın bazı ülkelerinde nüfus azalıyor, çalışma çağındaki nüfus uzun bir süredir azalıyor. Demografik yapı uzun vadede belirleyici; çok önemli bir faktör. O açıdan bakarsanız mutlaka olumlu yansımaları da olur. Ama Türkiye’de dediğim gibi, bizim bu konuya yaklaşımımız farklı. İnsanî görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz ve hiç ayrım gözetmedik. Bakın Irak’tan ülkemize gelenlerin çoğu Ezidi. Ne inanç anlamında ne de etnik köken anlamında ayrım yapmıyoruz. Mesela Suriye’den gelenlerin bir kısmı Kürt kökenli kardeşlerimiz. Sadece Kobani’den üç gün içinde 197 bin kişi geldi. Bir kısmı Türkmen, bir kısmı Arap. Burada Türkiye ilkeli duruşunu da devam ettirdi. Maalesef Türkiye’nin bu iyi niyeti, hem içerde hem de dışarda saptırılarak istismar edilebiliyor.

Özetle; biz, aslında yüz yıl önce akrabamız olan başına bir insanlık trajedisi gelmiş insanlara kapımızı, gönlümüzü açtık, tabiri caizse işin kuruş hesabını yapmıyoruz. Tarih bunu yazacak ve bu şekilde değerlendirecektir. Ama batıyı gördük. Fazla birşey söylememe gerek yok. Ama burada Almanya’nın diğer ülkelere nazaran tutumu, sayın Merkel’in tutumu daha insanî daha makul gibi görünüyor. O açıdan Almanya’yı, sayın Merkel’i tebrik etmek lazım. Yani bir açıdan Almanya’nın da menfaatine. Almanya’daki demografik yapı son derece olumsuz. Bu açıdan nüfus hareketlenmesi iyi değerlendirilebilirse Almanya için olumlu olabilir.” diye konuştu.

SEDAT AÇIKBAŞ – HAMBURG

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s