Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

HAMBURG’DA OY KULLANIMI / VIDEO İZLE

Posted by almanyahaber Ekim 19, 2015

dilara1Yurtdışında oy kullanımı sürüyor. Hamburg’da ilk 9 günde yaklaşık 9 bin vatandaş oyunu kullandı.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. Dönem milletvekilliği genel seçimlerinde sandıktan tek başına hiçbir parti “iktidar” çıkmayınca ve koalisyon çalışmaları da müspet neticelenmeyince 1 Kasım’da yeniden seçimlere gitme kararı alındı. Yurtdışında 8 Ekim’de başlayan oy verme işlemleri 25 Ekim’de sona erecek.

26. Dönem Milletvekili genel seçimleri yurtdışında start aldı. 7 Haziran’da sandıkdan hükümeti kuracak bir parti veya koalisyon hükümeti çıkmayınca tüm seçim çalışmaları boşa giderek, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 1 Kasım’da yeniden seçim kararı alındı.

secim-hh01Yurtdışında 8 Ekim Perşembe günü başlayan oy verme işlemleri 25 Ekim Pazar günü sona erecek. Almanya’da yaşayan yaklaşık 1 milyon 400 bin Türk seçmen, 13 bölgede bulunan sandıklarında, oy haklarını kullanabilecekler.

Hamburg Başkonsolosluğu’nda kurulan sandıklardaki ilk oyu Hamburg Başkonsolosu Mehmet Fatih Ak kullanarak Hamburg’daki seçim startını vermiş oldu.

Başkonsolos Ak yaptığı basın açıklamsında, 8-25 Ekim 2015 tarihleri arasında her gün 10:00-19:00 saatlerinde hafta içi 5, hafta sonu da 6 sandıkta oy kullanma işlemi yapıldığını söyledi. 7 Haziran seçimlerinde 4 sandıkla hizmet verdiklerini belirten Ak, “Bu seçimlerde seçmen sayımızda da çok az bir artış oldu ve seçmen sayımız 83 bine yükseldi. Son seçimlerde bölgemizde 30 bin kişi oy kullanmıştı. Bu seçimlerde sayının daha fazla olmasını bekliyoruz” diyerek tüm hazırlıkların itinalı bir şekilde yapıldığını söyledi.

Yurtdışı seçmen kütüğünde Hamburg Başkonsolosluğu olarak kaydı olmayanlar için de bir açıklamada bulunan Başkonsolos Ak “Ayrıca Mavi kart hamillerinin Başkonsolosluğumuzda oy verme imkânlarının bulunmadığını, oy vermek için mutlaka üzerinde T.C. Kimlik numarası yazılı Nüfus Cüzdanı veya pasaportla gelinmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatırız” diyerek seçim sonuçlarının hayırlı olmasını diledi. Başkonsolos Ak, hafta sonları yoğunluğun dikkate alınarak fazladan bir sandığın eklendiğini kaydetti.

secim-hh04Bu arada, CHP Hamburg ve Schleswig Holstein Birliği Başkanı ve Sandık Komisyon Üyesi Erkan Erçin: “CHP olarak sağlıklı bir seçim süreci diliyoruz. Umarım sağlıklı, olumlu bir seçim havası geçer. Özellikle, CHP adına Türkiye’de demokratik, laik ve hukuk düzeni içerisinde bir Türkiye inşaa etme konusunda partimiz olumlu bir sonuç alır”

secim-hh03derken AK Parti Hamburg Başkanı Ali Ekinci: “Seçimlerin hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Umarım temiz ve barışçıl bir seçim atmosferini, bu seçimlerde de yaşarız. Böyle bir umut içerisinde seçimlerin tekrar hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.

AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Eğitim ve Hukuk İşleri Sorumlusu Serdar Bozkurt: “Bu yıl içerisinde ikinci defa yurtdışında oy kullanmanın sevincini yaşıyoruz. İnşallah bu oy kullanma işlemleri giderek daha da kolaylaşır ve önümüzdeki seçimlerde de seçilme imkanı sunulur. Bu seçimlere ilgi öncekinden daha yoğun. Geçen seçimlerde elde edilen sonuçlar nedeniyle vatandaşlar sanıyorum daha duyarlı” dedi.

secim-hh02Hamburg Türk Basın Birliği Başkanı Erdal Altuntaş ise: “Önceki seçimlerden daha fazla oy kullanılmasını temenni ediyoruz. Vatandaşlık görevinin ve demokrasinin gereği sandığa giderek oy kullanmaktır. Bu konuda bütün vatandaşlarımızın istedikleri partilere oy vermek üzere sandığa gitmelerini temenni ediyoruz” diye konuştu.

Oy verme işlemi sonrasında görüştüğümüz aralarında ilk kez oy kullanan vatandaşlarımızın da bulunduğu bayan seçmenler; devletin vatandaşlara sağladığı bu imkan için teşekkür ederken, seçimlerin Türkiye için hayırlı olmasını dilediler.Öte yandan Hamburg Başkonsolosluğu bölgesinde ilk 9 günde yaklaşık 9 bin vatandaş oy kullandı.

Hamburg’da seçimlere ilgi az

Türkiye’de 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak genel seçimler için vatandaşlar yurtdışında kurulan sandıklarda oylarını kullanmaya devam ediyor.

Almanya’nın Hamburg şehrinde de diğer 13 Başkonsolosluk bölgelerinde olduğu gibi oy kullanma işlemi 8 Ekim’de başladı ve 25 Ekim 2015 tarihinde sona erecek.

Hamburg Başkonsolosu Mehmet Fatih Ak, yaptığı açıklamada ilk 9 gün itibariyle, 82 bin seçmenin kayıtlı bulunduğu Başkonsolosluk bölgesinde sadece 9 bin kadar vatandaşın oy kullandığını belirterek, kalan 9 günde vatandaşların bu haklarını kullanmaları çağrısında bulundu.

Başkonsolos Ak; oy kullanılmaya başladığından beri herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını, huzurlu bir ortamda parti temsilcileriyle işbirliği içerisinde iyi şekilde akan bir trafik yaşandığını ifade etti.

Öte yandan, oy kullanmak için sandığa giden bayan vatandaşlar ise seçimlerin hayırlı olmasını dileyerek, kendilerine burada oy kullanma imkanı sağlayan yetkililere teşekkür ettiler.

SEDAT AÇIKBAŞ / HAMBURG

VIDEO-1…: 8 EKİM HAMBURG BAŞKONSOLOSLUĞU OY KULLANIMI

VIDEO-2…: 17 EKİM HAMBURG BAŞKONSOLOSLUĞU OY KULLANIMI

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s