Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

YURT DIŞINDA SON OYLAR KULLANILDI

Posted by almanyahaber Ekim 26, 2015

0y02Hamburg Başkonsolosluğu bölgesinde de tüm yurt dışında olduğu gibi, son oylar da kullanılarak sandıklar kapatıldı. Yapılan ilk açıklamalar ve görüşler, Hamburg bölgesinde geçen yıla nazaran hafif bir artış olduğunu gösteriyor. Hamburg’da ilk 9 günlük süre içinde bölgedeki 83 bin vatandaştan sadece 9 bini oy kullanmıştı. Son gün kayıtlarına göre, toplamda yaklaşık 35 bin vatandaş oy kullandı.

secim-hh06

SÜRE KISALTILSIN
Seçimde oy kullanma sürecini değerlendiren CHP Hamburg- Schleswig Holstein Birliği Başkan Yardımcısı ve Seçim Koordinasyon Görevlisi Erol Buldak: “18 günlük oy kullanma sürecinde gözlemimiz; geçen seçime göre katılım biraz daha fazla oldu. Geçen yıl aynı sürede yaklaşık 29 bin oy kullanıldı. Bu yıl aynı sürede 30 binin üstüne çıktı. 3-4 bin oy da bugün kullanıldı. Seçmen bu kez daha birikimli ve bilinçli bir şekilde sandığa gitti. 40-50 yıl sene sonra ilk kez oy kullananlar mevcuttu.

Maalesef konsolosluğun şartları tam yeterli değil. Ayrıca 18 günlük süre oldukça uzun. 18 gün boyunca hergün seçim yapıyormuş gibi oldu. Hergün yeniden açıp, kapatıyoruz. Bu sürenin kısaltılması için çalışmalarımız var. Bir de seçmenin kafasında zarflar kapanıyor mu, kapanmıyor mu gibi sorular var. Burayla ilgili sorun yok. Umarım buradaki seçim atmosferi, Türkiye’ye örnek olur. Tüm partili arkadaşlarla uyum içerisinde başladık, uyum içerisinde bitirdik. Yani en ufak bir sorun olmadı aramızda. Tabii bu anlamda Başkonsolos Fatih Ak beyin de çok ciddi anlamda katkısı oldu. Güle oynaya bitirdik diyebiliriz açıkçası. Ancak sürenin kısaltılmasını istiyoruz. Avrupa’nın diğer bölgelerdeki uygulamalar bunun mümkün olduğunu gösteriyor.” dedi.

oy01

KATILIM SON GÜNLERDE ARTTI
AK Parti Temsilcisi Muhterem Güngör, ilk günler katılımın oldukça düşük seyrettiğini belirterek, Başbakan Davutoğlu’nun mektubunun vatandaşlara ulaşmasından sonra bir artışın gözlendiğini söyledi. Muhterem Güngör: “Başbakanımızın vatandaşlarımıza mektubunun ulaşmasından sonra sandığa ilginin ciddi anlamda arttığını gözlemledik. Bu da bizi sevindirdi. Gümrüklerdekiyle birlikte, katılım oranının yüzde 47 civarında olacağını tahmin ediyoruz.

secim 01

Diğer bölgeleri bilmiyorum ama bölgemizde geçen yıldan daha fazla katılım var. Bu da vatandaşlarımızın Türkiye’deki durumu ciddiye aldıklarını, istikrarın bozulduğunu, bunun tekrar inşâ edilmesi noktasında hassas olduklarını gösteriyor. Bu yüzden vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Yüzde 47 civarında bir katılımın başarılı bir katılım olduğunu değerlendiriyorum.

secim6Birçok Avrupa ülkesinde seçimlerde veya eyalet seçimlerinde katılım da yüzde 45-50 civarında. Tabii ki, bu ikinci kez genel seçimdi. Vatandaşlar önümüzdeki seçimlerde daha fazla ilgi gösterecektir. Vatana millete hayırlı olsun” diye konuştu.

SEDAT AÇIKBAŞ / HAMBURG

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s