Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

İZMİR GAZETECİLER CEMİYETİ’NDEN KINAMA

Posted by almanyahaber Kasım 3, 2015

igcİzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden TRT açıklaması

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, siyasetçilerin TRT’yi hedef alan davranış ve söylemlerinin kurum çalışanlarını hedef haline getirdiğini ifade etti. Dikmen, yaptığı yazılı açıklamada, siyasetçilerin hangi kurumda olursa olsun basın çalışanlarını hedef göstermekten kaçınması gerektiğini belirtti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin düzenlediği basın toplantısında TRT mikrofonunu kaldırmasının ardından Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın da TRT muhabirlerini basın toplantısında istememesinin “kabul edilemez” olduğunu bildiren Dikmen, şunları kaydetti:

“Meydanlarda basın özgürlüğünden yana tavır takınan MHP ve CHP liderlerinin yine meydanlardan TRT’yi hedef göstermesi TRT’den ziyade o kurumda görev yapan meslektaşlarımızı hedef haline getirmekte ve mağdur etmektedir. Meslektaşlarımız görevi başında halk tarafından yoğun tepki ve linç girişimleriyle karşı karşıya kalmaktadırlar.”

Liderlerin topluma örnek davranışta bulunmaları gerektiğine dikkati çeken Dikmen, basın özgürlüğüne yönelik eleştirilerde bulunan liderlerin çalışanlara gösterdikleri tepkilerle çelişkili davranış sergilediklerini savunarak, şunları belirtti:

“Unutulmaması gereken nokta, TRT’de görev yapan meslektaşlarımızın yalnızca kendilerine verilen görevi özveriyle yerine getirme gayreti içinde olmalarıdır. O kurumda çalışmaları onların kanalın yayın politikasını tasvip ettiği anlamına gelmez. Sağduyudan uzak bu tür söylemlerden en büyük zararı yine çalışanlar görmektedir. TRT’yi hedef alan davranış ve söylemler, çalışanlarını hedef haline getirmektedir. Siyasilerden ve toplumun diğer kesimlerinden beklentimiz, hangi yayın politikasını güderse gütsün basın ve ifade özgürlüğüne saygılı olmaları ve meslektaşlarımızı hedef gösteren söylemlerden kaçınmalarıdır.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s