Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ANMA TÖRENİNDE DAVET KRİZİ / VIDEO

Posted by almanyahaber Kasım 24, 2015

m6Erdal Altuntaş – Sedat Açıkbaş
MÖLLN- Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletine bağlı Mölln kasabasında 23 Kasım 1992 tarihinde ırkçı 3 Alman tarafından kundaklanan evde hayatını kaybeden Bahide Arslan (51), Yeliz Arslan (10) ve Ayşe Yılmaz (14), yapılan bir törenle anıldı.

Katliâmın 23. anma yılında davet krizi yaşandı. Tören etkinliği camide okunan mevlidle başladı, kilisede sürdü ve ırkçılar tarafından yakılan evin önünde sona erdi.

m1KATILIMCILAR ÇİÇEK VE ÇELENK BIRAKTI
Etkinliğe Hamburg Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Meral Akbilek Koray, Din Hizmetleri Ataşesi Cahit Küçükyıldız, Mölln Belediye Başkanı Jan Wiegels, kilise papazı Kerstin Engel-Runge, Schleswig Holstein Türk Toplumu Başkanı Cebel Küçükkaraca, Türgem Derneği Başkanı Remzi Uysal, Sivaslılar Derneği Başkanı Ruhi Özer, Irak Türkmenleri Derneği Başkanı Remzi Jasim, UETD yöneticileri ile az sayıda Alman ve Türk katıldı.

m2Muavin Konsolos Koray ve Belediye Başkanı yakılan evin önüne çelenk bıraktılar. Berlin Büyükelçiliği de törene çelenk gönderirken, törene katılan dernek temsilcileri de “Bahide Arslan Haus” adı verilen evin önüne çiçek ve gül bıraktılar.

BAŞKAN TÖRENİ TERKETTİ
Törende Arslan ailesinin Belediye Başkanı tarafından davet edilmemesi gerginliğe sebep olurken, Ahmet Arslan’ın konuşmasının ardından Jan Wiegels ve muavin konsolos tören alanını terketti. Yangında 3 yakınını kaybeden Ahmet Arslan, kendilerinin anma programından haberleri olmadığını ve davet edilmediklerini belirterek, etkinliğe geldiklerinde camide mevlit okunup, törene başlandığını söyleyerek “Bizsiz mevlid okutmuşlar” dedi.

molln2Yakılan evin önünde yaptığı konuşmada Belediye Başkanı’na sitem eden ve neden davet edilmediklerini soran Ahmet Arslan, Wiegels’in “Davet ettik” demesi üzerine “Bunu ispat edin” dedi. Bunun üzerine Belediye Başkanı beraberindeki heyet tören alanını terketti.

OMUZUMUZU TUTACAK DESTEK BEKLİYORUZ
Ahmet Arslan, kimseden özel bir istekleri olmadığını ancak Wigels’in tutumunu kınadıklarını söyledi. “Mölln’ün unutulmasını istiyorlarsa törene hiç gelmesinler” diyen Arslan, “Bizim gerek konsolosluk, gerekse belediyeden isteğimiz mağdurların yanında olmalarıdır. Kendilerine reklam amacıyla buraya gelinmesin. Biz sadece yanımızda olup omzumuzu tutmalarını ve destek olmalarını istiyoruz. Başka ne isteyebilirim ki! Annemi ve yeğenlerimi geri getirebilecekler mi? Hayır. O zaman bana önderlik yapsınlar. Buraya gelip konuşmalarına da gerek yok. Ev konuşuyor zaten” diyerek sitemde bulundu.

m4KATILACAĞIZ AMA DAVET ETMEYECEĞİZ
Tören sonrası görüştüğümüz Belediye Başkanı Wiegels, Arslan ailesinin 20. anma yılı törenleri sırasında Eyalet İçişleri Bakanı dahil, birçok kimseyi suçladığını belirtti. Wiegels, o tarihten beri aile ile yetkililer arasında gerginlik yaşandığını, araya girenlerin barıştırma çabalarına rağmen ailenin sert tutumunu sürdürdüğünü, bu yüzden kendilerini törenlere davet etmediklerini söyledi. Arslan Ailesini bundan sonra da etmeyeceklerini söyleyen Wiegels “Onları davet etmeyeceğiz ama biz her yıl törenleri yapmaya ve aktılmaya devam edeceğiz” dedi. Irkçı saldırıda annesini ve kızını kaybeden Faruk Arslan 2013′de yaşanan tatsız olaydan sonra Mölln’deki törenlere katılmama kararı alarak iki yıldır anma törenini Samsun-Çarşamba’daki mezarlık başında yapıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s