Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

HTBB İSTANBUL GEZİSİ / VIDEO

Posted by almanyahaber Aralık 8, 2015

ayasofyaHamburg Türk Basın Birliği (HTBB) üyelerinden 9 kişi, 19-22 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’da yapılan “Basın Gezisi”ne katıldılar. Dolu dolu geçen 4 günlük programda çeşitli basın kuruluşları ile gazeteciler cemiyetine ziyaretlerde bulunuldu.

HABER: ERDAL ALTUNTAŞ – KAMERA: SEDAT AÇIKBAŞ

(VIDEOLAR SAYFANIN EN ALTINDA)

İSTANBUL – HTBB’nin İstanbul’a düzenlediği „Basın Gezisi“ değişik kurum ve basın merkezlerine yapılan ziyaretler neticesinde verimli olarak sonuçlandı. 19-22 Kasım 2015 tarihleri arasında yapılan geziye HTBB Başkanı Erdal Altuntaş ve Sayman Ertaş Akçelik’in yanısıra üyelerimizden Hüseyin Şenol, Namık Kemal Alıcı, Hurşit Köse, Rıza Atamtürk, Defne Ordu, Sedat Açıkbaş ve Hasan Akdoğan (Bremen) katıldılar. (Esma Aslan son anda işi çıktığı için katılamadı) İlk günkü ziyarete Hamburglu eski gazeteci Sedat Nurullah Başaran da İstanbul’dan katılarak eşlik etti.

htbb bogazda kahvaltiHTBB heyeti Sultanahmet’teki Golden Crown Hotel’de konakladı.

2-istiklal caddesiYOĞUN TEMPO
4 günlük ziyaret kapsamında İHA, Sabah Gazetesi, Hürriyet Gazetesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Karikatürcüler Derneği, Basın Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi gibi kurumları ziyaret eden HTBB ekibi, kültür gezisi kapsamında ise Türklerin Avrupa’ya ilk yolculuk yaptıkları Sirkeci Tren Garı, Gülhane Parkı, Yerebatan Sarnıcı, Taksim Gezi Parkı, İstiklal Caddesi, Yeşilçam, Galata Kulesi, Fenerbahçe Stadı, Mısır Çarşısı, Mahmutpaşa, Kız Kulesi, Feribotla boğaz turu, Cağaloğlu’ndaki eski matbaaların yer aldığı Bab-i Ali Caddesi’ni de gezdiler.

12-yorgunlukBir dizifilm çekimleri setini ziyaret eden ekibin en duygusal ziyareti ise Hamburglu eski TRT sanatçısı olan ve yakalandığı Alzheimer hastalığından dolayı Türkiye’ye temelli dönüş yaparak Suadiye Huzurevi’ne yerleşen Handan Kara ve Erdoğan Sipahioğlu’na yapılan ziyaretti. HTBB ekibi Kasım ayındaki HTBB kahvaltısını ise Paşabahçe İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde, boğazın kenarında yaptı.

ihaİHLAS HABER AJANSI
HTBB; dört günlük geziye uçaktan iner inmez havalanına çok yakın olan İhlas Haber Ajansı (İHA) ziyaretiyle başladı. Dünyanın sayılı büyük haber ajansları arasında yer alan İHA Genel Müdür Yardımcısı İsmail Ballı ve Uluslararası Haberler Müdürü Muammer Serhen, İHA’nın ve haber ajanslarının çalışma sistemleri hakkında bilgi verdiler.

tgrt haberProfesyonel kadrosu, modern teknolojik cihazlarla donatılmış yurt içinde ve yurt dışındaki 145 büro, 500’e yakın kamera, görüntü transferi için 78 adet data hattı, 14’ü canlı yayın aracı olmak üzere toplam 22 adet uydu uplink sistemi ile dünyanın her yerindeki gelişmeleri, en son olayları takip etttiklerini söyleyen Ballı; “Yazılı, online ve görüntülü olarak dünyanın her yerine hizmet veriyoruz. Yutiçinde ve dışında 300’ü aşkın medya kuruluşu ile birlikte çalışıyoruz” dedi.

htbb tgrt1Aynı binada bulunan TGRT Televizyonu’na da uğrayan HTBB ekibi, TV programlarının nasıl yapıldığı, canlı yayınlar ve haber bültenlerini de yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldılar.

htbb turkiye2HTBB heyeti, Türkiye Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mustafa Bilim ve Almanya Masası’ndan Cihat Yanık’ı da ziyaret ederek, gazetenin hazırlanış şekli hakkında bilgi aldılar.

htbb turkiye1

htbb tgc1Türkiye Gazeteciler Cemiyeti
HTBB heyeti, İHA ziyareti sonrası Cağaloğlu’ndaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş ve beraberindeki heyeti makamında ziyaret ettiler. HTBB Başkanı Erdal Altuntaş’ın dernek hakkında kısa bir bilgi vermesinden sonra tanışma faslına geçildi. TGC’nin tek partili yönetimden çok partili demokratik bir rejime geçme sancılarının başladığı 1946 yılının 10 Haziran günü Sedat Simavi, Sadun Galip Savcı, Cihat Baban, Hayri Alpar ve Sait Kesler tarafından kurulduğunu söyleyen Olcayto, “Cemiyetin kurucu başkanı Sedat Simavi’den sonra sırasıyla Burhan Felek, Cevat Fehmi Başkut, Burhan Felek, Nezih Demirkent, Necmi Tanyolaç, Nail Güreli, Orhan Erinç TGC’ye başkanlık yapmışlardır” dedi. Türkiye’de 12 bin sarı basın kartlı gazeteci olduğunu söyleyen ve halen Güneydoğu’da 20 kadar gazetecinin tutuklu olduğunu söyleyen Olcayto, sarı basın kartı yönetmeliğindeki yenilikler hakkında da bilgi verdi.

htbb tgc3Kuruluş amaçlarını „Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nin herkes tarafından benimsenmesini, geliştirilmesini, korunmasını, toplumda yaygınlaşmasını sağlamak, herkesin bilgi edinme, halkın doğru haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını, iletişim, düşünce açıklama, eleştiri ve yorum hakkı ile ifade ve basın özgürlüğünü savunmak; gazetecileri meslekleri içinde maddi ve manevi yönleriyle geliştirmek, ilerletmek, korumak ve yüceltmektir” diye özetleyen Olcayto, 3780 sarı basın kartlı asıl üyeleri olduğunu söyledi.

htbb tgc2Eski Başkanlardan Nail Güreli zamanında çıkmaya başlayan TGC’nin yayın organı‚ Bizim Gazete’nin her gün 5 bin baskı yaptığını söyleyen Olcayto, “Gazetemizle, yalnız gazetecilerin değil tüm çalışanların haklarını ilgilendiren haberlere yer veriyoruz. Basın özgürlüğü ve düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engellerle ilgili gündemi takip ediyoruz” diyerek gazeteye http://www.tgc.org adresinden online olarak da ulaşılabileceğini söyledi. TGC’nin etkinlikleri hakkında da bilgi veren başkan, Türk-Alman Gazeteciler Seminerleri, Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi, Medyada Çeşitlilik Kılavuzları, Online Eğitim Çalışması, İnsan Hakları Seminerleri, Gazeteci ödülleri, Meslekte İz Bırakanlar Toplantıları, Şiir ve Musiki Günleri gibi çeşitli etkinlikler yaptıklarını söyledi.

Ziyaretin sonunda HTBB Başkanı Erdal Altuntaş, TGC Başkanı Turgay Olcayto‘ya kendilerine vakit ayırdığı için teşekkür ederek HTBB adına Hamburg’u temsil eden bir plaket takdim etti.

Basın Müzesi
HTBB ekibi, Divanyolu’nda bulunan Türkiye’nin ilk Basın Müzesi’ni ziyaret etti. Önceki Başkanlardan Nezih Demirkent’in çabalarıyla açılan müzeden, yılda 5 bin araştırmacının yararlandığı bildirildi. Basın Müzesi Müdiresi Saadet Altay’ın da eşlik ettiği ziyaret ile ilgili Basın Müzesi Müdür Yardımcısı Nedim Kavuk verdiği bilgide, „Müzemiz; günümüzde içinde yer alan basın tarihine ilişkin objeler, öldürülen gazeteciler galerisi, Osmanlı döneminde çıkan azınlık gazetelerin baskılarıyla ve iletişim alanındaki teknolojinin geçirdiği evrimi gösteren matbaa makineleri ve iletişim araçlarıyla halen dünyanın bu alandaki sayılı iletişim müzelerinden biridir“ dedi. En alt katta ilk matbaa makinalarının yer aldığı ve günümüzde kullanılmayan birçok makinaları ilgiyle inceleyen HTBB üyeleri, ikinci katta ise öldürülen gazeteciler ile tarihe damga vurmuş ünlü gazetecilerin çalışma masaları ve kullandıkları eşyaları görme imkanı buldular. 4 katlı basın müzesi ziyaretinden çok önemli bilgilerle ayrılan gazeteciler, müzede bol bol resim çekerek çok ilginç bilgiler edindiklerini söylediler. Müze Müdür Yardımcısı Nedim Kavuk, HTBB’nin ziyaretinden çok memnun kaldıklarını belirterek Yönetim Kurulu üyemiz Ertaş Akçelik’e „Türk Basın Tarihi“ adlı bir kitabı dernek adına hediye etti.

Sabah Gazetesi
HTBB’nin, Sabah Gazetesi’nin Beşiktaş’daki merkezine yaptığı ziyaret de güzel geçti. Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yüksel, Haber Koordinatörü Şaban Arslan, Haber Müdürü Burak Artuner ve Avrupa Yazıişleri Müdürü Kemal Özuğur’un katıldığı görüşmede, basının günümüzdeki durumu üzerine sohbet edildi. 1 saat süren ziyarette yazı işlerini ve Sabah Online servisini de ziyaret eden HTBB ekibi, günlük gazetenin hazırlanışı ve gündem takibi konusunda bilgilendirildiler. Avrupa’daki günlük ve yerel medyanın durumunun da tartışıldığı görüşmenin sonunda, HTBB Başkanı Erdal Altuntaş, Sabah Gazetesi yönetimine, HTBB’yi temsilen Hamburg plaketi takdim ederek misafirperverliklerinden dolayı, Hamburglu gazeteciler adına teşekkürlerini sundu.

Hürriyet Gazetesi
Türkiye’nin en köklü gazetelerinden Hürriyet Gazetesi’nin Bağcılar’daki merkezine yapılan ziyaret, Hürriyet tesisleri gezisiyle başladı. Yeni yapılan ve son derece modern bir dizaynda inşaa edilmiş olan binanın en alt katındaki spor odası ve yemekhane ziyaretiyle başlayan gezide, binayı gezen HTBB ekibi, daha sonra 5. kattaki Almanya Masası toplantı odasına alındı. Almanya Masası Yazıişleri Müdürü Rıza Dursun tarafından ağırlanan HTBB heyeti, günlük gazetelerin durumunun ne olacağını konuştular. Günlük gazetelerin sürekli tiraj kaybettiğini belirten Dursun „Yazılı basın birgün bitecek. Geleceğimizin ne olacağı belirsiz. İşini kaybedenin bir daha yazılı basında iş bulma şansı gittikçe azalıyor“ dedi. Tüm birimlerin gözükeceği şekilde şeffaf olarak dizayn edilen yeni binanın modernliği de HTBB ekibinin beğenisini kazandı. Görüşme sonunda HTBB Başkanı Erdal Altuntaş, Rıza Dursun’a Hamburg manzaralı plaket vererek, teşekkürlerini sundu.

Karikartücüler Derneği
Çizgi ile mizahın ilk örneklerinin basınımızda görülmesinden yaklaşık 100 yıl sonra Ferit Öngören, Turhan Selçuk ve Semih Balcıoğlu tarafından kurulan Karikatürcüler Derneği, günümüzde de Sultanahmet semtindeki merkez binasında kariktür ailesinin hakkını koruyor. Karikatürcüler Derneği’ni ziyaret eden HTBB ekibi, Başkan Metin Peker ile bir araya gelerek, karikatürcülüğün dünü ve bugünü üzerine sohbet ettiler. Aynı zamanda Karikatürcü olan derneğimizin de üyesi Hüseyin Şenol, eski çalıştığı dernek binası ve karikatür sergileri hakkında HTBB ekibine aydınlatıcı bilgiler aktardı. Samimi bir ortamda geçen sohbetin sonunda toplu fotoğraf çektiren HTBB heyeti, tek bir çizgi veya yazıyla çok şeyler anlatan karikatürcülere, çizgilerinde başarılar dilediler.

Handan Kara’ya ziyaret
HTBB, Hamburg’da uzun yıllar yaşayan TRT eski sanatçısı Handan Kara’yı da unutmadı. Yakalandığı Alzheimer hastalığı yüzünden Ekim 2015’de Türkiye’ye temelli dönüş yaparak Bostancı’daki Suadiye Huzurevi’ne yerleşen Handan Kara ve eski meslektaşımız olan eşi Erdoğan Sipahioğlu’yu ziyaret ettik. Duygusal anların yaşandığı ziyarete çok sevinen Handan Kara, Hamburg’a selam gönderdi. Yeni açılan ve çok modern olan Suadiye Huzurevi’nde mutlu olduklarını belirten Erdoğan Sipahioğlu, Hamburg’daki koro ekibine de selamlarını gönderdi. Eşi Kara’nın unutkan olması ve bakıma muhtaç olmasından sonra temelli dönüş yaptıklarını belirten Sipahioğlu „Burada çok mutluyuz. Sürekli doktor kontrolündeyiz. Yemekler ve ortam çok güzel. Tek üzüntümüz sevdiklerimizden ayrı kalmak. Bu eksikliği de ziyaretimize gelenlerle kapatıyoruz. Bizi unutmayan HTBB ailesine teşekkür ederiz“ dedi.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi
Zaman zaman Hamburg’a da gelen A.Ü. Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü mezunu eğitimci Bican Veysel Yıldız da HTBB ekibini İstanbul’da misafir etti. Erzurum ve İstanbul’da Edebiyat ve Türkçe öğretmenliği yapan, ilkokul üçüncü sınıftayken ilk şiirini yazan, değişik dergi ve gazetelerde yazar, yayın yönetmeni ve sanat danışmanı olarak görev yapan, Mina, Aktif Test ve Aktif Eğitim dergilerinin kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini yapan Veysel Bican, Gülhane Parkı’nda yer alan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ni gezdirerek çalışmaları hakkında bilgi verdi. Birçok yayınlanmış eseri bulunan, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Yıldız, HTBB çalışmalarını da yakından takip ettiğini belirterek, “Basın heryerde önemlidir ama özellikle gurbette daha da önemlidir” diyerek Türkçenin yaşatılmasının Türk basınına bağlı olduğunu söyledi.

Kültür ve Şehir Gezileri
Yerebatan Sarnıcı: HTBB heyeti, 4 günlük İstanbul gezisi kapsamında birçok yere de ziyaretlerde bulundu. Şehir turu yapan ekip, kültürel yapısıyla dikkat çeken Yerebatan Sarnıcı gibi tarihin derinliklerini ziyaret etti. İstanbul’un görkemli tarihsel yapılarından birisi olan Ayasofya’nın güneybatısında bulunan Bizans imparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılan bu büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendiriliyor. 140 m. uzunluğunda ve 70 m. genişliğinde olan dikdörtgen biçiminde bir alanı kaplayan, dev bir yapı olan 52 basamaklı taş bir merdivenle inilen ve 336 sütun bulunan bu gizemli mekânı çok beğendiklerini ifade eden gazeteciler, bu mekanın İstanbul gezi programlarının ayrılmaz bir parçası olduğunu söylediler.

Gezi kapsamında Nikon ve Canon fotoğraf makinaları satan mağazayı ziyaret eden HTBB ekibi; Eminönu, Karaköy, Kabataş, Taksim Gezi Parkı, İstiklal caddesi, Cihangir, Aksaray, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Fenerbahçe Stadı, Paşabahçe’de boğaz kenarında kahvaltı, Feribotla boğaz turu, şehir turu, Mısır Çarşısı, Kapalıçarşı, Mahmutpaşa, Çemberlitaş Sineması, Erol Taş Kahvehanesi, Aydınlık Gazetesi ve Ulusal Kanal gibi birçok yere de ziyarette bulundular. Milliyet Gazetesi Spor Yazarı Bilal Meşe ile Cihangir’de sohbet eden HTBB ekibi, Yeşilçam Cafe’de karşılaştıkları Cüneyt Arkın filmlerinin vazgeçilmez aktörlerinden Necdet Kökeş ile söyleşi yapıp, birlikte çay içip sohbet ettiler. Rahmetli Erol Taş’ın kahvehanesini ziyaret eden ekip, ünlü sanatçıların resimleriyle donatılmış mekanda fotoğraf çektirip sahlep içtiler. Daha önce Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) üzerinden irtibata geçerek basın olarak Galatasaray-Antalyaspor maçını izlemek için girişimde bulunan HTBB üyelerine, basın için yer kalmadığı belirtilerek akredite işlemi yapılmadı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s