Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

AB, KONUTTA MÜLK ZENGİNİ

Posted by almanyahaber Aralık 18, 2015

AB haritaAvrupa Birliği’nin resmi araştırma ve istatistik kurumu Eurostat’ın 2014 yılına ait raporu, rakamlarla birlikte açıklandı. Rapora göre; 27 AB üyesi ülke ile Birleşik Krallık’ta, halkın ortalama yüzde 59.3’ü müstakil evde, yüzde 40’ı ise toplu konutta ikamet ediyor. Yine ortalama olarak halkın yüzde 70.1’i kendi mülkünde oturuyor. Yüzde 29.9’u ise kirada oturuyor. Halkın yüzde 17’si de hane nüfusuna yetersiz ve küçük konutlarda ikamet etmek zorunda kalıyor.

Bu arada, Birleşik Krallık’ta halkın yüzde 84.7’si, Hırvatistan’da ise 80.8’i müstakil bir evde oturuyor. Bu ülkeleri yüzde 77.6’ile Belçika, yüzde 77.1ile Hollanda, 72.7 ile Kıbrıs Rum Yönetimi, yüzde 70.3’le Slovenya izliyor.

Kendi mülkünde oturan ülke halklarının içinde Romanya yüzde 96.1 ile birinci sırada bulunurken; Avusturya yüzde 57.2 ile, Almanya da yüzde 52.5 ile son sıralarda yeraldılar. Eurostat’a göre; siyasetin en zor kısımlarından birisi olan ‘herkese ikamet edebileceği bir konut sağlamak’ ilkesi, maliyet artışını ve kaliteyi de birlikte getiriyor. 2014 yılında AB üyesi ülkelerde yaşayanların yüzde 11.4’ü daha pahalı ikamet etmek zorunda kaldı. Bahsi geçen kitle, gelirlerinin yüzde 40’ını konut için harcamak zorunda kaldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s