Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

DANİMARKA, BU NEYİN KAFASI?

Posted by almanyahaber Aralık 20, 2015

multeci teknesiDanimarka’nın mülteci anlayışı

Danimarka, savaştan kaçarak ülkeye giren mültecilerin değeri 400 avronun üzerindeki saat dahil tüm ziynet eşyalarını ve nakit paralarını ellerinden almak için harekete geçti.

Mültecilerin sadece nikah yüzükleri ile cep telefonları alınmayacak. Kasım ayında Danimarka Parlamentosu’na sunulan 34 maddelik ‘mülteci sorunuyla mücadele’ başlıklı bir yasa paketi, 13 Ocak 2016 tarihinde görüşülecek ve muhtemelen 26 Ocak’ta yasalaşacak.

Politiken gazetesinin haberine göre, liberal sağcı hükümetin yasa tasarısı parlamentonun büyük bir bölümü tarafından benimseniyor. Hükümetin bu konudaki savunması ise, ‘ülkelerinden kaçmaya maddi imkanı olanların, savaştan kaçma imkanı olmayanlara karşı eşitsiz bir durumu sözkonusu’ şeklinde. Muhafazakâr Halk Partisi Uyum Politikaları Sözcüsü Naser Khader de: “Ülkeye bir servetle gelen mültecilerin, Danimarkalı vergi mükelleflerinin paralarıyla beslenmesi adil değildir” şeklinde bir açıklama yaptı.
Bu arada, bazı bakan, milletvekili ve parti yetkililerinin mültecilere hangi gözle baktıkları da adeta “Bunlar neyin kafasını yaşıyor?” dedirtti. Adalet Bakanı Sören Pind, “Küçük miktarda varlıkları olanlardan bahsetmiyoruz. Burada, ellerindeki bavul dolusu elmaslarla Danimarka’ya gelerek iltica talebinde bulunanlardan bahsediyoruz” diye konuştu. Bu konuda tek olumlu açıklamayı ise Sosyalist Halk Partisi Başkanı Jacob Mark: “İnsanların ceplerini yoklamak polise lüzumsuz vakit kaybettirmektir. Bu insanların parası varsa zaten Danimarka ekonomisi için harcayacaklardır” diyerek yaptı. Danimarka’ya günde yaklaşık 200 kişi mülteci olarak giriş yapıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s