Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

LİMONUN FAYDALARI

Posted by almanyahaber Ocak 15, 2016

limonLimonlu Su
Limonlu su ve faydaları saymakla bitmiyor. Çok kuvvetli anti-bakteriyel ve anti-viral olan limonun sağlığa olan faydaları eskiden beri herkes tarafından bilinmektedir. Bağışıklık sisteminin çalışmasını da tetikleyen limon, sindirimi kolaylaştıran, karaciğeri temizleyen ve kilo vermeye yardımcı olan pek mühim bir meyvedir.

Muhtevasında sitrik asit, magnezyum, kalsiyum, C vitamini, pektin, biyoflavanoid ve bağışıklığa çok iyi gelen limonen bulunmaktadır.

Her sabah içebileceğiniz limonlu su bakın nelere iyi geliyor:

1) Sindirime yardımcıdır: Limon suyu, vücuttaki istenmeyen maddeleri ve toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Atomik bileşimi dolayısıyla karaciğerin sindirimi sağlamak için salgılamakta olduğu ödün üretilmesine katkıda bulunmaktadır. Limon suyu reflü, karın şişkinliği ve geğirme gibi hazımsızlık problemlerini de izale etmektedir. Kanser hastalarına bağırsak hareketlerini tetiklemesi ve çalışmasını sağlamak için ılık limonlu su tavsiye edilmektedir.

2) İdrar söktürücüdür: Her sabah içeceğiniz limonlu su, idrar miktarını arttırmakta ve zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Limonlu su içildiğinde toksinler vücuttan daha hızlı atılır ve idrar yollarının daha sağlıklı çalışması sağlanmaktadır.

3) Bağışıklığı kuvvetlendirir: C vitamini bakımından çok zengin olan limon, bağışıklığın kuvvetlendirilmesinde başı çekmektedir. Soğuk algınlığına karşı birebir olan limon, beyin ve sinir sistemi için lüzumlu olan potasyum bakımından da oldukça zengindir. Muhtevasındaki askorbik asit antienflamatuar, astım ve solunum problemlerine çok iyi gelmektedir. Vücudun demir emilimini arttırmaya yarayan limon, grip ve soğuk algınlığına karşı da muhafaza edicidir.

4) pH’ı dengeler: Asidik olmasından, vücuda alındığında alkalin halini alır. Limonun muhtevasında zayıf tesirde sitrik asit vardır. Vücutta rahatlıkla metabolize edilmektedir. Bunun neticesinde de limondaki mineraller vücudu alkalize etmeye katkıda bulunur. Vücudun pH dengesinin asidik olması durumunda hastalık oluşur. Her sabah ılık limonlu su içmek, vücudun asidik olmasının önüne geçmektedir.

5) Cildi temizler: Limon suyundan el, yüz ve vücut temizliğinde de faydalanabilirsiniz. Limonda bulunan C vitamini ve antioksidanlar serbest radikallerle mücadele etmekte, cilt kırışıklıklarını ve siyah noktaları azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ciltte sivilceye sebep olan bakterileri öldürdüğünden dolayı parlak ve bir o kadar da sağlıklı bir cilt sahibi olmanızı sağlar.

6) Enerji ve pozitiflik sağlar: Gıdalardan elde edilen enerji bu besinlerin atom ve moleküllerinden sağlanmaktadır. Negatif yüklü iyon oranı çok yüksek olan ender besinlerden biri olan limon, sindirim sistemine girdiğinde çok daha fazla enerji sağlamaktadır. Limon aynı zamanda kokusu sebebiyle ruh haline de iyi gelmektedir. Limon suyu içerek endişe ve depresyonu da azaltabilirsiniz.

7) İyileşmeyi hızlandırır: Muhtevasındaki askorbik asit hastalıklarda iyileşmeyi arttırmakta, bağ dokulara, kemiklere ve kıkırdaklara iyi gelmektedir. Askorbik asit C vitamidir. C vitamini sağlığı muhafaza etmekte mühim olduğu kadar, stres ve yaraların iyileşmesi için de çok mühimdir.

8) Nefes tazeleyicidir: Limon ile birlikte nane ve yoğurt ağız kokusunu giderici hususiyetlere sahiptir. Limon suyu; hem ağız kokusuna, ham de diş eti iltihaplarına ve diş ağrılarına iyi gelir. Limonlu suyu içtikten sonra temiz su ile gargara yapıp ağzınızdaki kalıntıları da temizleyebilirsiniz.

9) Lenf sistemine su sağlar: Limon suyu tükettiğiniz zaman, vücudun kaybetmiş olduğu sıvıları geri kazanabilir ve bağışıklığa yardımcı olursunuz. Vücudun susuz kalması yorgunluk, kabızlık, enerji azlığı, düşük ve yüksek tansiyon, uykusuzluk ve bağışıklığın zayıflaması gibi problemler çıkarır. Buna mani olmak için her sabah ılık limonlu su içmeyi ihmal etmeyin.

10) Kilo vermeye yardımcıdır: Muhteşem bir arındırıcı ve iltihap söktürücü olan limon kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Limonda bulunan pektin lifi olur olmadık bir şeyler yemenizin önüne geçer.

Sağlıklı, hayırlı uzun ömür dileklerimizle…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s