Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

‘ZENGİN – FAKİR’ ARASINDAKİ UÇURUM DERİNLEŞTİ

Posted by almanyahaber Ocak 30, 2016

dolareuroscheineGlobal ekonomik krizinin ardından geçen 5 yıldan sonra, krizin kazananlarının hiper zenginler olduğu açıklandı.

Bağımsız araştırma kuruluşu Oxfam’nın Davos toplantısı öncesi sunduğu gelir dağılımı içeren bir raporda; tüm dünyadaki zenginlerle fakirler arasındaki gelir uçurumunun derinleştiği; zenginlerin daha zengin, fakirlerin ise daha da fakirleştiği belirtildi.

Rapora göre; dünyanın en zengin 62 kişisinin serveti, dünyanın fakir 3.5 milyar insanın servetinden daha fazla. Yani yaklaşık bir otobüs dolusu insanın serveti, neredeyse dünyanın yarısını teşkil eden 3.5 milyar insanın sahip olduklarıyla eşit.

Araştırma raporunda; son 5 yıl içinde bahsi geçen dünyanın en zengin 62 kişisinin servetinin 500 milyar dolar arttığına, aynı süre içinde fakir 3.5 milyar insanın servetinin ise 1 trilyon dolar azaldığına ve 2010 yılında, 388 kişinin 3.5 milyar insanın servetine eşit servet sahibi olduğuna vurgu yapıldı. Raporda, vergi açısından en uygun devletlerde faaliyet gösteren şirketlerin ekonomiye yön verdiklerine de değiinildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s