Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

AVTED EKİBİ ÇANAKKALE’DE

Posted by almanyahaber Nisan 5, 2016

avted canakkale01”Çanakkale zaferimizi sessiz dünyalara anlatıyoruz” adlı proje kapsamında Çanakkale Valisi ve şehitlikleri ziyaret eden işitme engelli 16 vatandaşımız ilk kez gördükleri şehitliklerde duygulu anlar yaşadılar.

ERDAL ALTUNTAŞ / ÇANAKKALE – Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) ve Uluslararası Engelliler Eğitim ve Spor Derneği tarafından desteklenen ”Çanakkale zaferimizi sessiz dünyalara anlatıyoruz” adlı proje kapsamında Avrupa Türk Engelliler Derneği (AVTED), Ankara’dan sonra Çanakkale valisi ve şehitlikleri ziyaret ederek “Çanakkale ruhunu” yerinde yaşadı. Türkiye Sağırlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Uluslararası Engelli Eğitim Spor Derneği Başkanı Ali Ulutaş, Avted Başkanı Cemil Çelik ve Başkan Yardımcısı Aysun Atkan, Proje Uzmanı Ömer Faruk Sarı, Kars İşitme Engelliler Başkanı Dursun Güngör, projeyi hazırlayan Mehmet Ladikli ve Yasin Doğaner’in de katıldığı geziye, Almanya’nın değişik şehirlerinden Hatice Elüstü (Lübeck), Meryem Kayhan (Essen), Ayşe Özdemir (Berlin), Sümeyye Kılıç (Münih), Merve Sarman (Dortmund), Süreyya Karadağ (Duisburg), Canan Güneş (Köln), Murat Bingöl (Geesthacht), Ömer Yetiş, Merve Yetiş, İmran Solak, Büşra Terzi ve Tuğba Çolak (Hamburg) adlı 16 işitme engellimiz katılarak ilk defa Çanakkale`ye gelmenin heyecanını yaşadılar.

avted canakkale08YTB’nin desteklediği proje kapsamında Türk işitme engelliler, ilk önce Çanakkale Valisi Hamza Erkal`ı makamında ziyaret etti. Ali Ulutaş vatan sevgisi ve şehitlik kavramlarını yerinde yaşatmak için şehitliklere gideceklerini belirterek „dilin kaybolmaması ve kültürün devam etmesi açısından bu çok önemli“ diyerek islam dininin işaret dilinde öğrenilmesi için de çalışmalar yapacaklarını söyledi. Avted Başkanı Cemil Çelik ise „buraya gelen engelli kardeşlerimiz ülkemizin ve Çanakkale`nin gönüllü elçileri olacaktırlar. Çanakkale ruhunun Türkçe ve İngilizce olarak işaret dilinde anlatan bir belgesel hazırlanmasını istiyoruz. Bu konuyla ilgilenmenizi rica ederiz. Çanakkale ruhunu işaret diliyle anlatacak tercümanlara da ihtiyaç var“ dedi. 1950-2005 yılları arasında işaret dilinin Türkiye`de yasaklandığını hatırlatan Çelik „bu engelleme işaret dilinde çok geri kalmamızı sağladı. Bu açığı hızlı bir şekilde kapatmamız lazım“ dedi.

avted canakkale06Çanakkale savaşlarının yaşandığı tarihi alanların ziyaretinden önce Çanakkale Savaşının önemine değinerek birlik ve beraberlik ruhunun önemine dikkat çeken Vali Hamza Erkal, Çanakkale Savaşının kazanılmasında Balkanlar’dan Yemen’e kadar geniş bir coğrafyadan savaşa katılan ecdatlarımızın birlik beraberlik ruhuyla Çanakkale Zaferini kazandığını söyledi. 101 yıl sonra da Türkiye’nin bölgesinde sığınılan tek çınar olduğuna dikkat çeken Vali Hamza Erkal, Türkiye’nin zor durumda kalan Suriyelileri misafir ederek bütün insanlığın insanlık onurunu kurtardığını belirtti. “Almanya’dan gelen Türk engelli kardeşlerimiz de Çanakkale’nin tarihi alanlarını gezerken gönül gözüyle görecekler. Engel vücutta olabilir ama beyinde engel hiçbir zaman yoktur. Kalben ve ruhen daha iyi durumdasınız, ben sizi engelli olarak görmüyorum” dedi. 100 yıl sonra dahi coğrafyamızda yaşanan oyunların Çanakkale`dekiyle aynı olduğunu söyleyen Vali Erkal, „Yaşananlar ve oynanan oyunlar hiç değişmedi. Çanakkale savaşı farklı bir şekilde devam ediyor. Anadolu ruhuna birlik ve beraberlikle sahip çıkmalıyız. Burayı görmek ve havasını teneffüs etmek her Türkün bir görevidir” dedi. Vali Erkal, karşılıklı hediye takdimlerinden sonra heyetle beraber toplu fotoğraf çektirdi.

Daha sonra Çanakkale`de şehir turu yapan işitme engelliler, şehitlikleri ziyaret etti. Rehber eşliğinde Seyit Onbaşı, Çanakkale Abidesi, Anzak Anıtı, Conkbayırı, 57. Alay gibi tüm şehitlikleri gezen engelliler ilk kez gördükleri ve tarihçesini dinledikleri şehitliklerde duygulu anlar yaşadılar. Bol bol hatıra resmi çektiren engelliler, merak ettikleri konular hakkında da sorular yönelttiler. Gezi, Türkçe ve Almanca işaret diliyle tercüme edilirken Conkbayırı Tepesinde Almanca işaret diliyle toplu olarak verdikleri teşekkür mesajıyla gezi sona erdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s