Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

MAHKEMEDE BİLE IRKÇILIK YAPTI

Posted by almanyahaber Nisan 28, 2016

mahkeme01Lösemili 11 yaşındaki bir çocuğun da içinde bulunduğu otomobile göz yaşartıcı gaz spreyi ile saldıran Alman doktorun mahkemedeki ırkçı sözleri, Almanya’daki ırkçılığın ulaştığı boyutu bir kez daha ortaya çıkardı.

Sedat Açıkbaş – Namık Kemal Alıcı
HAMBURG– Almanya’nın Hamburg kentinde 2015 yılında meydana gelen bir olayın görüldüğü mahkeme sırasında Türk davalıların fotoğrafını çekmek isterken ayağı kayarak düşen ve başından yaralanan Bild Gazetesi muhabirinin açtığı davaya Hamburg Ceza Mahkemesi’nde bakıldı. İlk duruşmada şahitler dinlenilirken, ikinci duruşmanın 17 Mayıs’ta görüleceği açıklandı.

mahkeme02Davalılardan Tayfun Yalçınkaya’nın anlattığına göre olay, 2015 yılında trafikte bir yol ihlaliyle birlikte başladı. İçinde evlatlığı 11 yaşındaki lösemi hastası kızı, arkadaşı Onur Sap ve kızının da bulunduğu otomobille giderken bir otomobilin yollarını ihlal etmesiyle sert fren yapmak zorunda kalan Yalçınkaya, yolu ihlal eden otomobilin sahibine ‘ne yapıyorsun, arabanın içinde çocuklar var, az kalsın kaza oluyordu’ diye tepki gösterdiğini belirtti. Trafiğin sıkıştığı bir sırada ise birisinin arkadan koşarak geldiğini aynadan gördüğünü, çocukların oturduğu otomobilin yarı açık olan camından içeriye göz yaşartıcı sprey sıktığını anlamasıyla inerek adama müdahale ettiğini ifade eden Yalçınkaya: “Adam neredeyse iki metre boyunda ve sporcu yapılıydı. Ben inmemle birlikte gaz saldırısına maruz kaldım. Ardından arkadaşım Onur inerek müdahale etti ama o da gaz spreyinden nasibini aldı. Can havliyle adamı alt etmeyi başardık. Biz etrafı gözyaşlarından göremiyorduk. Sonra araya girenler olayı yatıştırdılar.

Biz yüzümüzü gözümüzü yıkarken, adam olay yerini terkederek kaçtı. Polis geldi şikayetçi olduk. Adamın daha sonra bir doktor olduğunu ve bizi şikayet ettiğini öğrendik. Mahkemede ırkçı tavır ve sözleriyle ifade vermesine rağmen kimse kendisine müdahale etmedi. Mesela; ‘Arabanın içinde iki tane kara kafa gördüm’, ‘bunlar sabıkalı’ gibi sözlerle ve ‘nazi selamı’ vererek bizi sürekli aşağıladı. Buna da mahkeme heyeti müsaade etti.” dedi.

Lösemili evlatlığını olaydan birkaç ay sonra kaybettiklerini belirten Yalçınkaya: “Acımız yetmezmiş gibi, bizi ‘sabıkalı’ gösteren Bild gazetesi fotoğrafçısı duruşma salonu önünde burnumuzun dibinden fotoğraf çekerken ayağı kayarak yere düştü, başından yaralandı. Bizi şikayet etti, ‘kimin vurduğunu bilmiyorum’ dedi. Fotoğrafçının boyu 2 metre var ve oldukça zayıf. Sanırım bir bacağı da sakat. Boynuna üç-dört fotoğraf makinası takmış. Her birinin zom objektifleri takılı. Nereden baksanız, 15 kg var. Zaten dengesiz yürüyen birisi. Olay günü de salon önündeki o kalabalığı yararak burnumuzun dibinden resimlerimizi çekmeye başladı. Yerler cilalı. Biz yüzümüz görünmesin diye kendimizi korumaya çalışırken bu arka üstü düştü, kafasını yere çarparak yaralandı. Bild gazetesi de olayı manşetinden verdi. Olay hiçbir zaman Bild gazetesinin yazdığı şekilde olmadı. Ayrıca biz hiç suç işlemedik ve dolayısıyla sabıkamız da yok.” diye konuştu.

Diğer mağdur vatandaşımız Onur Sap da, davanın tamamen aleyhlerine döndürülmeye çalışıldığını belirterek, “Burada bir doktorun, içinde çocukların bulunduğu otomobile göz yaşartıcı gaz spreyiyle saldırması saklanmak isteniyor. Bizler gazeteler aracılığıyla ‘sabıkalı’, ‘saldırgan’ tipler olarak gösteriliyoruz. Başkonsolosluğumuz’dan ve Türk gazetecilerden destek bekliyoruz” dedi.
Foto:
Mahkeme01: Tayfun Yalçınkaya, Onur Sap ve annesi Zinet Güleç Hamburg Mahkemesi önünde. Arka plânda Bild gazetesi fotoğrafçısı ‘ağır’ makinalarıyla görülüyor.
Mahkeme02: Irkçılık mağduru vatandaşımız Onur Sap ve arka planda Bild muhabiri.

Reklamlar

Bir Yanıt to “MAHKEMEDE BİLE IRKÇILIK YAPTI”

  1. Sabri Vuran said

    Vahşi sahte Doktor. ben bu gençleri tanıyorum. İkisi de adamdır…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s