Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

BAKIMDA ‘DİL’ SORUN

Posted by almanyahaber Mayıs 9, 2016

esma01AKA-Arslan Yaşlı ve Hasta Bakım Hizmetleri şirketi sahibi ve yazar Esma Arslan, Hamburg Cesaretli Kadınlar Derneği’nin konuğu olarak bakım hizmetleri konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Hamburg Cesaretli Kadınlar Derneği’nin Ochsenzoll Hastanesi’nde düzenlediği bilgilendirme toplantısına uzman konuşmacı olarak sektörde on dokuzuncu yılını geçtiğimiz günlerde kutlayan AKA-Arslan Yaşlı ve Hasta Bakım Hizmetleri şirketi sahibi ve yazar Esma Arslan katıldı.

Önemli bilgiler verdi
Arslan, çok sayıda kadının katıldığı ve dernek başkanı Özgül Karık’ın yönettiği toplantıda bakım hizmetlerinden kimlerin yararlanabileceği, yaşlılık, ciddi bir hastalık, kaza veya riskli hamilelik gibi durumlarda yararlanılacak hizmetler hakkında detaylı bilgiler verdi. Bakım hizmetleri alanında interkültürel çalışan ilk şirketlerden olan AKA’nın sahibi ayrıca hangi kuruma nasıl başvuruda bulunulacağını konularında da bilgiler aktarırken, ilave refakatçı, yani Bakım Yasası’nın 45b Maddesinin içeriği, bakım dereceleri, bakım kasası ve sigortası üzerine konuştu. Ortaya çıkabilecek sorunlar hakkında da kadınları aydınlatan Esma Arslan, son olarak da vekâleten bakım, evde bakım olmadığında yedek bakım ve kısa süreli bakım konularına da değindi.

“En büyük sorun dil sorunu”
Arslan’ın açıklamalarının ardından soru yanıt bölümüne geçildi. Alman bakım şirketlerinin yaşadığı en büyük sorunun dil ve kültüre hassas bakım konseptleri olmaması olduğunu ifade eden Arslan,”En büyük sorun dil sorunu. Hasta dil bilmediği için kendini ifade edemiyor. Bakıcı da hastanın dilini bilmediği için bir iletişimsizlik yaşanıyor. Bu da bakıma muhtaç kişinin en iyi bakımı almasını engelliyor. Bu nedenle çok kültürlü ve dilli hizmet veren, hasta örf ve adetini bilen bakım şirketleri tercih ediliyor” dedi. Daha önce de yazar kimliğiyle grubun konuğu olan Esma Arslan kadınların yoğun ısrarı üzerine ilk öykü kitabı “Yarım Kalan Aşk”tan bir öykü okudu.

Derneğin planladığı çalışmalar hakkında bilgi verdi
Özgül Karık da dernekleşme çalışmalarını tamamlayan Hamburg Cesaretli Kadınlar Derneği’nin gelecekte planladığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Dil, din ve ırk ayrımı yapmadan bölgede yaşayan tüm kadınlara yönelik faaliyetler yapmak istediklerini söyleyen Karık, ilk etapta kadınlara özgüven kazandırıcı, yeteneklerini geliştirici çalışmalar yapmak istediklerini kaydetti. Orta vadede düzenlenecek dil, sanat ve tiyatro kurslarıyla kadınların aktif şekilde sosyal ve kültürel yaşamdan faydalanmalarını sağlamak istediklerini belirten Karık, bunun yanı sıra yemek kursu ve gençler için de folklor, müzik ve tiyatro çalışmaları için hazırlıklar içinde olduklarını kaydetti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s