Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

SAĞLIKTA ‘DİL’ SORUNU ÖNEMLİ

Posted by almanyahaber Mayıs 9, 2016

asklepios sedat ve drlarErdal Altuntaş – Sedat Açıkbaş / HAMBURG

Asklepios Klinikum Harburg’un Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nde 7 yıldır cerrah olarak çalışan Dr. Turgay Eroğlu, özellikle Müslüman hastaların diz ve kalça ağrılarında Türkçe dilinde hizmet veriyor.

Diz ve kalça hastalıklarında Türk ve Müslümanlar için büyük bir açığı gidererek önemli bir merkez haline getirilen Asklepios Klinikum Harburg’un Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nün Şef Hekimi cerrah Dr. Torsten Kruip ve Dr. Turgay Eroğlu ile yaptığımız söyleşide sağlık konusunda lisan ön plâna çıktı.

asklepios02Türkçe ve Almanca hizmet verilen hastanenin ilgili bölümünün sekretaryasında ekibimizi ağırlayan Şef Hekim Dr. Torsten Kruip ve Dr. Turgay Eroğlu, hastanenin imkanları konusunda da açıklamalarda bulundular. Dr. Kruip, Almanca’ya yeteri kadar hakim olamayan göçmen kökenli hastaların sağlıkta daha çok mağdur olduklarına, teşhis ve tedavi sürelerinin uzadığına dikkat çekti. Cerrah Dr. Turgay Eroğlu ise Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nde Türk ve Müslüman hastalar için gönüllü olarak görev almaktan dolayı çok memnun olduğunu söyleyerek “Meslektaşlarımızla biraraya gelerek kendi kendimize bu konuyu görüştük ve araştırdık. Bu konuda lisanın çok büyük bir engel teşkil ettiğini tespit ederek bu alanda hizmet vermeye başladım. Kısa sürede birçok hastadan olumlu sonuçlar elde ettik. Hastanın kendi lisanında konuşulunca, hasta üzerinde iyi bir etki yapıyor ve derdini daha rahat anlatarak yanlış tedavi edilmesi önlenmiş oluyor” dedi.

asklepios01AMELİYAT SONRASI ÖNEMLİ
850 yataklı ve 30 bölümden oluşan Hamburg’un üçüncü büyük hastanesi olan Asklepios Klinikum Harburg’un Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nün Şef Hekimi Dr. Torsten Kruip aynı zamanda ‘meslek ve iş kazaları uzmanı’ olarak da görev yapıyor. Dr. Kruip, ameliyat öncesi hastayı bilgilendirdiklerini, tüm destekleri verdiklerini ve protez montesi yaptıklarını söyledi. Hasta için en önemli devrenin ameliyat sonrası olduğuna dikkat çeken Dr. Kruip: “Bizim yapabileceğimiz tüm sürecin yüzde 50’si. Diğer yüzde 50’si ameliyat sonrası hastanın ve doğru rehabilitasyonla ilgili. Tam teşekküllü hastanemiz sayesinde bu süreci kontrol edebiliyoruz. Ameliyat öncesi ve sonrasında gereksiz nakilleri böylece önleyebiliyoruz. Ayrıca ortopedik hastalıklarla hastaneye gelenlerin yüzde 60’ında ortalama 3 değişik hastalık daha tespit ediliyor. Diz veya kalçasından ameliyat olması gereken hastalarda; şeker hastalığı, kalp, böbrek, mide, karaciğer, tansiyon rahatsızlığı da olabiliyor. Bu gibi komplike durumları hastanemizin tam techizatlı olmasıyla yönetebiliyoruz. Ayrıca uzman cerrahi ekibimiz ve personelimizle birlikte tam bir ekip çalışması uyguluyoruz” diye konuştu.

AÇIK KALP AMELİYATI YAPILIYOR
asklepios047 yıldır Asklepios Klinikum Harburg’da çalışan Dr. Turgay Eroğlu, hastanelerinde yılda 3 bin 500 ameliyat yapıldığını ve Hamburg’da açık kalp ameliyatı yapılan üç hastaneden birisi olduğunu belirtti. Adeta bir üniversite hastanesi gibi birçok bölümün aynı çatı altında olmasının da tedavi sürecinde çok önemli olduğunu ifade eden Dr. Eroğlu, “Özellikle Süderelbe bölgesinde Türk ve Müslümanlar hastalar için büyük bir açık vardı ve biz bu açığı kapatmış olduk” dedi. Tedavi ettiği Türk hastalarıyla ilgili örnekler veren Erdoğlu “Bir Türk hastamız vardı. Almanca bilmediği için şikayetlerini iyi anlatamamış. O doktordan, bu doktora gönderilmiş. Bize geldiğinde yürüyemiyordu. Kendisine Türkçe hitap edilince birdenbire morali yerine geldi. Ameliyattan sonra gerekli rehabilitasyonu da gözetimimiz altında yaptık. Evine yürüyerek gitti. Dilini konuştuğumuz diğer hastalarda da durum oldukça olumlu. Türk hastaların lisan sorunu nedeniyle hastalıklarının daha da arttığı, hastalıklarla mücadelede en önemli husus olan morallerinin bozulduğunu biliyoruz” diyerek bu tür hastalığı olanların randevu alarak hastanlerine başvurmalarını istedi.
Randevu Hattı: 040-18 18-86 25 31

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s