Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

SOYKIRIM YALANINI PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ

Posted by almanyahaber Mayıs 30, 2016

gosteri_01Gülsüm Tan –  www.postgazetesi.com
BREMEN/BERLİN -Federal Meclis’in önümüzdeki 2 Haziran günü sözde Ermeni soykırımı tanıma tasarısını gündeme getirmesi, Almanya’da yaşayan Türkleri harekete geçirdi. Soykırım yalanını protesto etmeyi sürdüren Türkler, 1 Haziran Çarşamba günü büyük bir gösteriye daha hazırlanıyor. Gösteri, birçok çatı sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Türk-Alman Dayanışma Platformu organizesinde gerçekleşecek.

Tarihi gerçekleri çarptırmaya DUR demek için Berlin- Brandenburg Kapısı’nda saat 18.00’de düzenlenecek mitinge Türkiye’den sanatçı ve futbolcular da katılacak.

-Bremen’den otobüsler kalkacak
Nefret tohumları ekmek yerine birlik- beraberlik ve dayanışma için yapılacak gösteriye katılmak isteyenlere Bremen bölgesinden de Berlin’e gitmek üzere ücretsiz otobüsler organize edildi. Bu organizede bir çok sivil toplum kuruluşlarından yöneticilerin de görev alacağı öğrenildi. Ayrıca, otobüs kalkış yerleri ve irtibat için bilgi 0151 456 24 639 nolu telefondan alınabilir.

– Türk-Alman Dayanışma Platformu’nun bildirisi
Diğer yandan adı geçen platformun gösteri öncesi bildiri yayımlayarak, Almanya Federal Meclisi’nde görüşülmesi öngörülen 1915 olayları konusundaki karar tasarısını reddedip ve kınadığını belirtti. Bildiride ise şu cümleler yer aldı:. Kendisini yargı organı yerine koyan Federal Meclis’in hukuka ve tarihe aykırı şekilde, Türk milletine işlemediği bir suçu isnat etme hakkı yoktur. Federal Meclis’in, temsil ettiği insanlar arasında bulunan 3 milyonluk Türk toplumunun düşüncelerini yok sayarak  benimsediği bu tek yanlı bakış açısını “Türk kökenli vatandaşların uyumuna katkı teşkil edeceği” gerekçesi eğitim sistemi aracılığıyla genç nesillere dayatma çağrısı düşünce özgürlüğünü hiçe saymaktır.
Türk tarihi ve kimliği, Türk-Alman toplumunun zengin kimliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu kimliği karalamaya yönelik girişimlere bu toplumun fertleri sessiz kalmayacaklardır. Hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi ve ifade özgürlüğünü şiar edindiğini savunan Bundestag’ı bu değerlere bağlı kalmaya davet ediyoruz.
Bu çerçevede, Almanya’nın da bağlı olduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 15 Ekim 2015 tarihli kararında; -1915 olaylarının “soykırım” olduğuna dair yetkili bir mahkeme kararı bulunmadığını,-Bu tarihi meseleye ilişkin farklı görüşlerin olduğunu ve bunların konuşulmasının bir ifade özgürlüğü hakkı olduğuna dair tespitlerini hatırlatmak istiyoruz.
Türklerin hafızalarına, arşiv belgelerine, bilimsel anlatılarına saygı göstermeyenler en azından Avrupa hukukuna saygı göstermelidir. Hakkında hukuki, akademik ve bilimsel bir uzlaşı bulunmayan 1915 olayları konusunda tarafgir bir tutum benimseyip, bunu çocuklarımıza dayatmaya çalışan bu girişime karşı biz gerçekleri haykırmaya devam edeceğiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s