Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

DİTİB’DEN DARBE AÇIKLAMASI

Posted by almanyahaber Temmuz 17, 2016

postalTürkiye’de askeri darbe girişimi

Türk halkı 15 Temmuz 2016 gecesi bütün dünyada saygıyı hak eden bir tavır sergilemiş, demokrasi ve millet iradesi için sokaklara dökülerek şiddet ve dayatmaya karşı durmuştur.
Parti aidiyetini, siyasi görüşünü, etnik kökenini ve dini eğilimlerini bir tarafa bırakarak bütün milletimiz sokağa çıkmış, demokratik ve hür bir toplumda yaşama mücadelesi vermiştir.

Son yıllarda birçok askeri darbe yaşamış olan bir ülke olarak Türk milleti demokrasiye ve insan haklarına silah zoruyla veya askeri diktatörlükler ile ulaşılamayacağını çok iyi bilmektedir. Bu nedenle parti aidiyetini bir tarafa bırakan milletimiz birlik olmuş ve askeri darbe girişimini engellemiştir.

Bu demokrasiye sahip çıkma mücadelesi birçok insanın hayatına malolmuştur, pekçok insan yaralanmış ve Türkiye Büyük Millet Meclisi gibi demokratik devletin sembolik birçok binası saldırılarda hasar görmüştür.

Bu saldırılara karşı duran binlerce insanın cesareti ve mücadelesine saygı duyuyoruz. Türkiye’de yaşanan bu acı tecrübe, hürriyet ve demokrasiye güç kazandırmalıdır.
Farklı siyasi görüşler ayrışmaya sebep olmamalı ve demokrasi anlayışına gölge düşürmemelidir. İnsanlık, hür ve demokratik hukuk devletinde kendisini geliştirebilir. Geçtiğimiz saatlerde Türk halkı Almanya’da bizim için çok tabii olan değerleri korumak ve savunmak mecburiyetinde kalmıştır.

İslami bir dini çatı kuruluşu olarak DİTİB, eyalet birlikleri ve cami dernekleri ile Almanya’da özgür bir hayat, din hürriyeti ve eşitlik mücadelesi vermektedir. Bu nedenle Almanya’da yaşayan insanlarımız yürüyüşlere iştirak ederek Türk milleti ve demokrasisi ile dayanışma göstermektedir.

Dualarımız geçtiğimiz saatlerde yakınlarını kaybeden ve acı çeken tüm kardeşlerimiz içindir. Aynı zamanda dualarımız dünya üzerinde askeri diktatörlükler altında inleyen, demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren insanlar iledir. Almanya’daki bütün siyasi, dini ve toplumsal kuruluşları, örgütleri ve medyayı bu demokrasi mücadelesi ile dayanışmaya çağırıyoruz.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s