Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

MÜNİH CİNAYETLERİ – DİTİB BASIN AÇIKLAMASI

Posted by almanyahaber Temmuz 24, 2016

Basin_Aciklamasi22 Temmuz akşamında Münih’te yaşanan cinayetler sonrasında, hepimiz, Almanya’daki bütün insanlar olarak şoktayız ve derin üzüntü içerisinde bu zor günlerde dualarımız ve düşüncelerimiz ile ölenlerin, yakınlarının ve yaralananların acılarını paylaşıyoruz. Allah onlara huzur, teselli ve yardım bahşetsin.

Bu olayda ve dünyadaki buna benzer bütün olaylarda kendini gösteren acımasız şiddet, hepimizi çaresiz bırakmaktadır. Kendini insanlığa adamış hiçbir vicdan ve hiçbir gönül, faillerin bu insanlık dışı eylemlerini kabul edemez. Münih’teki katil kim olursa olsun, hangi sebepten dolayı bu cinayetleri işlemiş olursa olsun, kendisi daha önceki eylemleri işleyen bütün katiller ile aynı saftadır. Bu saf, merhamete, komşuluga, vicdana, iyiliğe, ümide, kısacası insanlığa yüz çevirmiş katillerin safıdır.

Bu nedenle, bu tarz eylemleri yine şiddetle kınamamız ya da bu olaylara mesafeli durduğumuzu beyan etmemiz yeterli değildir. Dün akşamki haberlerden çıkartacağımız bir ders varsa, oda şudur: Bu olayları takip ettiğimizde, katillerin şu veya bu kimliğe sahip olduğu, şu veya bu nedenle cinayetleri işlediği yönünde varsayımlarda bulunulduğunu görüyoruz. Bu tarz bir yayıncılık anlayışı bizi toplum olarak ayrıştırıyor.
Bu olayları takip ettiğimizde, sanki taraf seçip, tarafımızda olmayanları düşman olarak algıladığımız şeklinde bir durum oluşuyor. Oysaki anlamamız gereken gerçek şu dur: Tüm farklılıklarımıza rağmen, tüm tartışmalarımıza rağmen, barışcıl ve hakkaniyet yanlısı insanlar olarak hepimiz aynı taraftayız ve katiller, kim olurlarsa olsunlar, hangi sebepten dolayı suç işleseler de, hepsi ortak düşmanlarımızdır.

Bu nedenle başta DİTİB camileri olarak Münih’teki tüm camiler dün gece kapılarını yardıma muhtaç bütün insanlara açmış ve bu zor saatlerde onlara huzurla sığınacakları güvenli bir liman olmuştur. Çünkü bizler komşuyuz ve birbirimize destek olmalıyız. Özellikle bu gibi günlerde, katillerin bizi bölmeye çalıştığı anlarda, birlik oluşturmalıyız.

Sürekli sözlü kınamaların dışında bu cinayetlere kendi güzel eylemlerimiz ile yanıt vermeliyiz. Sadece söz ile değil, fiili yardım ve dayanışma ile birbirimize destek olarak, katillerin yalnız olduğunu göstermeliyiz. Bu iyilik adına birliği ve beraberliği sağlamak Münih’te hayatını kaybeden insanlara borcumuzdur. Allah bize, bizi birbirimizden ayıran etkenleri aşıp, iyilik adına birlik ve beraberlik sağlayabilmemiz için güç kuvvet versin.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s