Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

DARBEYE KARŞI ORTAK TAVIR

Posted by almanyahaber Temmuz 25, 2016

ortak15 Temmuz Türk Halkının Demokrasi Zaferidir

Türk halkının özgür iradesiyle seçilmiş hükümetlere karşı darbe girişimlerinin artık tarihe karıştığına inandığımız 21. Yüzyıl Türkiye’sinde, 15 Temmuz 2016 günü gerçekleştirilmek istenen silahlı darbe kalkışmasının hedefine ulaşamadan bastırılması en büyük tesellimiz olmuştur.

Demokrasimizin kesintiye uğramaması, istikrar ülkesi Türkiye’mizin karanlık güçlerin hâkimiyetine girmemesi ve halkın hür iradesiyle seçilmiş hükümetin silah zoruyla alaşağı edilmemesi için tankların önüne dikilen, meydanları dolduran her kesimden halkımız, dünyaya örnek bir direniş sergilemiş ve bizler için gurur kaynağı olmuştur.

Her ne kadar darbe heveslisi ihanet çeteleri Türk Silahlı Kuvvetleri içinden çıksa da, Genel Kurmay Başkanlığı’ndan başlayarak değişik kademelerdeki mensuplarının ve Emniyet Teşkilatı ve diğer güvenlik birimlerinin ve halkın kahramanca direnmeleri sayesinde ülkemiz büyük bir felâketin eşiğinden dönmüştür.

Demokratik düzeni ortadan kaldırmak için silahlı kalkışma karşısında birlik ve beraberlik mesajı veren siyasi partileri ve temsilcilerini, bu uzlaşmacı tavırlarından dolayı tebrik ediyoruz.

Türk halkının siyasi görüşünden bağımsız olarak, 15 Temmuz 2016 günü, yüzlerce insanın ölümü ve yaralanması pahasına, dünyaya bir demokrasi dersi verdiği gözardı edilerek birçok Avrupa basınında bu hakkın teslim edilmemesi ve dikkatlerin başka yönlere çekilmesi ise son derece üzücüdür.

Türkiye’deki darbe girişiminden sonra ortamı gerebilecek, taşkınlıklara sebebiyet verebilecek eylemlerden ve söylemlerden uzak durulması ve provokatörlerin oyunlarına gelinmemesi son derece önemlidir.

Temennimiz; bu vahim olaylardan sonra behemehâl yaraların sarılması, iç huzur ve barışın eskisinden daha sağlam ve kalıcı olmasıdır.

Aşağıda imzası bulunan kuruluşlar olarak, 15 Temmuz 2016 gününün, Türk Halkının Demokrasi Zaferi olarak tarihe geçeceğine inanıyoruz.

Bu vesileyle demokrasi uğruna hayatını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dilerken, hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve aziz milletimize taziyelerimizi bildiriyoruz.

Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) 

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG)

İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s