Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ŞAMİL TAYYAR – BEYAZ TV

Posted by almanyahaber Temmuz 28, 2016

yaziBeyaz TV’deki bir programda konuşan Şâmil Tayyar:

+ “MİT darbeyi 16.00’da haber almış, ama Cumhurbaşkanına haber vermemiştir. Cumhurbaşkanı darbeyi, başladıktan sonra eniştesinden öğrenmiştir. Öğrendikten sonra MİT Müsteşarını aramış, kendisine ulaşamamıştır. Telefonla televizyon kanallarına bağlanıp halkı darbeye direnmek için sokaklara çıkmaya çağırıp, halkın bu çağrıya koşmasından, darbenin çuvallamaya başlamasından sonra MİT Müsteşarına ulaşabilmiştir.

Cumhurbaşkanı Müsteşarla görüşmesinde Marmaris’teki otelinden ayrılıp İstanbul’a gideceğini söylediğinde MİT Müsteşarı bunun çok tehlikeli olduğunu, bulunduğu yeri terk etmemesinin daha uygun olacağını söylemiştir. Cumhurbaşkanı bu tavsiyeyi dinlemeyip oteli terk ettikten 15 dakika sonra 40 kişilik suikast timi helikopterlerle oteli basmıştır. MİT’in bu davranışları çok şüphelidir. Hakan Fidan’ın MİT Müsteşarlığı koltuğunda oturmaya devam etmesi artık uygun değildir.”

+ “Darbenin başlamasından itibaren Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları ortadan kaybolmuştur. Genelkurmay Başkanı kendisinin ve Kuvvet Komutanlarının rehin alındığını, darbenin önü halk, polis ve vatansever subaylar tarafından kesildikten sonra, sabah bir operasyonla kurtarıldığını söylüyor. Ortada onları kurtarmaya yönelik bir operasyon kaydı yok. Sabah 08.00’da kurtarıldığını söylüyor, ama 12.30’da Başbakanlık Kriz merkezinde zuhur ediyor. Bu saate kadar neden TSK’yı darbeyi durdurmaya çağıran bir açıklama yapmamıştır. Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının rehin tutulması bir mizansen gibi görünüyor. İyi niyetimizi koruyup böyle olmadığını düşünsek bile çevresinin darbeciler tarafından sarıldığını fark edemeyen, Cumhurbaşkanı İstanbul’a sağ salim indikten sonra, yani öldürülemediği ortaya çıktıktan, dolayısıyla darbenin başarısız olduğu ortaya çıktıktan sonra ortaya çıkıp “biz de darbe mağduruyuz” diyen komutanların behemahal istifa etmesi gerekmez mi?”

+ “Bütün bunlar, darbenin bir B ekibi tarafından icra edildiğini -darbenin bizzat önünde duran vatansever subayları hariç tutuyorum- darbenin karşısında veya dışında imiş gibi görünen A ekibinin şu an görev başında olduğu şüphesini akla getiriyor. Bence bu darbe NATO tarafından planlandı. Evet, FETÖ unsurları etkin bir şekilde kullanıldı. Ama TSK içindeki cuntacılar tarafından icra edildi. Şimdi ABD, bu başarısız darbeyi çantasına koyup hükümetle pazarlık masasına oturacak, bunun son ikaz olduğunu îmâ edeceklerdir. Türkiye’nin, onların ortadoğuda çizecekleri yeni sınırlarla ilgili şartlarını kabul etmemesi halinde, 15 Temmuz darbe teşebbüsünde vuku bulan direnç hareketlerinden çıkaracakları derslerle komuta kontrol zinciri içinde yeni bir darbe daha yapacaklardır. Hükümet onların şartlarını kabul etmek istemiyorsa yarın değil, bugünden itibaren sivil-askeri bütün bürokrasiyi yenilemek, arkasını sağlama almak zorundadır.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s