Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ALİ HAYDAR ORAL’DAN ZARURİ AÇIKLAMA

Posted by almanyahaber Ağustos 28, 2016

cansu ozdemir ozgul koca ali haydar oralHamburg Karakoçan Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Haydar Oral, Temmuz ayında bir haber sitesindeki söyleşisinde geçen bazı sözlerden dolayı karşılaştığı tepkiler üzerine, görüşlerine açıklık getirdi.

Bugüne kadar düzenlenen çeşitli toplumsal etkinliklerle dikkati çeken Hamburg Karakoçan Vakfı-Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Haydar Oral, bir haber sitesinde düzeltilmiş halini onaylamadan yayınlanan röportajı sebebiyle hemşehrilerinin tepkisine neden oldu.

35 yıl aradan sonra gittiği Türkiye ve memleketi Karakoçan’da gördüklerini naklederken sarfettiği bazı sözler nedeniyle kritiklere muhatap olan başkan Oral, “Bundan sonra son şeklini görmediğim söyleşilerimin yayınına izin vermem” diyerek, çeşitli konularda açıklamada bulundu.

Gelen tepkiler üzerine internet sitesinin röportajı yayından kaldırdığını ama buna rağmen demokratik cevap hakkını kullanarak hemşehrilerine seslenmek istediğini belirten Ali Haydar Oral, aşağıdaki maddeler halinde şunları söyledi:

DEĞERLİ KARAKOÇANLI KARDEŞLERİM VE KAMUOYUNA AÇIKLAMA

Önce şu husus bilinsin ki, ben kendimi ispatlamak zorunda değilim ve buna ihtiyacım da yok. Sivil Toplum Kuruluşları ile yıllardır iç içe çalışıp, toplumsal etkinlikler düzenleyen ve Kürt halkının haklarına verdiği emek açıkça bilinen bir Karakoçanlı olarak, hakkımdaki eleştirileri cevaplamak istiyorum.

1- İlçemiz Karakoçan’ın kendi kaderine terkedildiğini belirtirken, değerli HDP’li Belediye Başkanımızın diğerlerine örnek olması amacını taşımaktaydım.

2- Karakoçan’da bir Alevi Kültür Merkezi ve bir Kütüphane açıldığı duyurulmuştu ama Temmuz ayında gittiğimde, bu faaliyetlerin henüz hayata geçirilmediğini gördüm.

3- 1987 yılından bu yana bugünkü HDP’ye kadar, temsil olunan partilere düzenli olarak kişisel desteklerim devam etmektedir. Üzücü olan, ben Almanya’ya gelirken henüz dünyada olmayan ve belki de HDP ile ilgileri de bulunmayan bazı kişilerin beni haksızca eleştirmeleridir. Ben duyumlarımı değil, gördüklerimi dile getirdim.

4- İlçemizdeki Camilerin çoğalmış olduğunu belirtirken, ilçede tek bir Cemevi olmayışını da aksettirmek istedim. Tabii ki herkesin dini inancını yaşaması gerekir.

5- Geçen yıl ilçemize bir Ambulans gönderilmesi konusunda başlattığımız ayrıntılı çalışmalar sürmektedir. Sayın Belediye Başkanımız ile bu yılki kısa iznim esnasında ne yazık ki bu konuyu görüşmemiz mümkün olmadı.

6- Hızlı bir gezi turu ile Dersim (Tunceli), Malatya, Erzurum, Erzincan, Yayladere, Kiğı ve Karlıova belediyelerini kısaca ziyaret ettim. Onlar da fakir ama, bilhassa Dersim Belediyesi’nin sosyal alandaki hizmetlerini görünce, Karakoçan’ın HDP’li belediyesinin de bu konularda örnek olması dileğinde bulundum.

7- Son halini görmeden yayınlanan ve yayından kaldırılan röportajımda, kesinlikle kişiselliğe girmeden, genel konulara değinmiştim. Şimdiki Belediye Başkanımızın saygın bir kişiliği olduğuna inanıyorum. BUndan hiç şüphem yok. Ama saygınlık başka, hizmet başkadır..Klasik eleştirilere fazla kulak vermeyip, tolerans gösterilmelidir.

8- Beni hemşehrilerime karşı kısmen de olsa müşküle sokan haber sitesinin yayınından sonra, bundan böyle şahsım ve başkanı olduğum dernek hakkında son şeklini görüp de onay vermediğim haberleri yayınlayan medya mensupları hakkında takibata geçeceğim.

9- Bir Karakoçanlı olarak bugüne kadar yaptığım tüm sosyal çalışmalarımızda herzaman anlatmaya çalıştığım gibi, Dersim’den sonra Karakoçan’ı o bölgede kültür seviyesi yüksek olan bir ilçe görüyorum. Bu durumu Avrupa’ya yayan, tanıtan tek vakif biz olduk. Bununla gurur duyarız ve bunları Karakoçan’ı sevdiğimiz için yaptik.
Biz kuzey Almanya’nın Hamburg eyaletinde resmi bir sivil toplum kuruluşuyuz. Eyalet parlamentosunda bizim sosyal çalışmalarımızı ciddiye alan ve yardim eden miletvekileri bulunmktadır. Bizler de bir Karakoçanlı olarak ilçemiz için bunca emek veriyorsak, biraz da eleştiri hakkımız olsun.

10- Biz bir örgüt degiliz.. Biz projeleri olan bir sivil kurumuz ve kendimizi öyle görüyoruz. Malum röportajı özele indirgemesinler. Demek biz daha ilçemizi tam tanımamışız. Bir kısım Karakoçanlı’nın demokratik siyaset yapmadığı bu söyleşiyle birlikte ortaya çıktı. Üç beş kişi bu yazıyı Facebook’ta paylaşıyor ve sanki pimi çekilmemiş bomba gibi haberi kendi aralarinda paylaşıp yayıyorlar.
Biz ki yaptığımız tüm panellerde, etkinliklerde miletvekillerini davet etmiş ve Kürtlerin demokratik haklarını dile getirmişiz. Bunu herkes biliyor.

11- Ve çok iyi biliyorum ki bu roportaji alevlendirenlerin çoğu gündüz HDP gece de AKP’li. Ben kişi olarak bugüne kadar tüm imkanlarımı Kürtlerin demokratik hakları için kullandım. Söyleşimi fırsat kollar gibi aceleden ve benden onay almadan yayınlayan gazetecilere zaten döneceğim.
Saygılarımla..

ALİ HAYDAR ORAL
Hamburg Karakoçan Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Hamburg, 26.08.2016

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s