Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

BOSNA GÖRÜLMEYE DEĞER

Posted by almanyahaber Eylül 5, 2016

erdal altuntas bosnaErdal Altuntaş – SARAYBOSNA

Türkiye’ye dost ülke olarak bilinen ve nüfusunun yüzde 52.7’sini müslümanların oluşturduğu Bosna-Hersek, son yıllarda Türk turstlerin de gözde yerleri arasına girdi. Saraybosna ve Mostar en fazla turist çeken şehirler olarak dikkat çekiyor.

saraybosna savas izleriYaklaşık 4 milyonluk nüfusun 500 bini başkent Saraybosna’da yaşıyor. Bosna genelindeki Türk sayısının ise 5 bin olduğu belirtilirken bunun yarısını öğrencilerin oluşturduğu kaydedildi. Saraybosna nüfusunun yüzde 80’i müslüman Boşnaklardan oluşuyor. Ülkede Boşnakların yanısıra Sırplar ve Hırvatlar da birlikte yaşıyorlar. Özellikle müslümanların yoğun olduğu bölgelerdeki mezbahaneleri, helal et kesimi için müslümanların işlettiği belirtiliyor.

saraybosnaPara birimi Konvertibli Mark (KM) olan Bosna’da Euro ve Hırvat para birimi Kuna da yaygın olarak kullanılmaktadır. Sırp, Hırvat ve Boşnaklardan oluşan dönüşümlü başkanlık sistemiyle yönetilen Bosna-Hersek’in şu anki dönem başkanı Boşnak Bakır Izetbegoviç’tir.

14 yıldır Saraybosna’da yaşayan ve 9 yıldır da “Bosna Tour” adlı turizm şirketinin sahibi olan Safranbolulu Yavuz Karaman (36), “son yıllarda Bosna ve özellikle Saraybosna’ya gelen Türklerin sayısı arttı. Biz de burada onlara Bosna kültürünü ve turizmini anlatmak için elimizden gelen her türlü hizmeti vermeye çalışıyoruz” dedi. 4 ay önce açtığı Bosanska Ruja Hotel adlı butik oteliyle de hizmet vermeye başlayan Karaman “yerli, yabancı ve özellikle Türk misafirlerimizi burada en iyi bir şekilde ağırlamaya çalışıyoruz. 15 oda ve 40 yatakdan oluşan otelimizin gecelik fiyatları sezona göre 25-40 euro arasında değişiyor” dedi.

sbosnaİstanbulda’ki bazı belediyelerle ortak çalışmalar da yaptıklarını belirten Karaman “özellikle Ramazan ayında belediyelerimiz tarafından balkanlarda verilen iftar yemeklerinin tüm organizasyonu Bosna Tour olarak biz yapıyoruz. Bu etkinliklerden dolayı da balkanlardaki müslüman halkı, Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanımızı çok seviyorlar” dedi.

Bilgi için: http://www.bosnatour.net veya 00387-335 707 50

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s