Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

HTBB ANKARA YOLCUSU

Posted by almanyahaber Eylül 15, 2016

1Yaz tatili sonrası geleneksel Basın Kahvaltısı’nda bir araya gelen Hamburg’daki medya mensupları, Kurban Bayramı arafesinde hem hasret giderdiler hem de Ankara’ya yapılacak ziyaret programının ana hatlarını görüştüler.

Mehmet Atak
HAMBURG – Almanya’daki en aktif Türk medya derneği olarak dikkatleri üzerinde toplayan Hamburg Türk Basın Birliği (HTBB), tatilin bitmesiyle birlikte ilk Basın Kahvaltısını Lange Reihe caddesinde Murat Güner’in açtığı “Nur Hier” adlı pastanede POST gazetesinin ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Zengin kahvaltılık çeşitlerinin sunulduğu toplantıda konuşan Başkan Erdal Altuntaş, gazeteci Adil Yiğit’e karşı darbe akşamı Konsolosluk önündeki toplantı esnasında yapılan saldırı girişimini kınayan bir bildiri yayınladıklarını belirttikten sonra, 15 Temmuz’daki darbe kalkışmasını kınadığını ifade etti. Altuntaş “Farklı mozaik, inanç ve ırklardan oluşan ülkemizin insanlarının bugün her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Ülkemizin geleceği ve çıkarları için hepimiz bir olursak darbeci zihniyetler aramızda barınamaz ve bir daha böyle çağdışı bir olaya girişemezler. Darbe girişimi sonrasi iktidar ve muhalefet partilerinin biraraya gelerek birlik mesaji vermeleri bunun en güzel örneği olmuştur” dedi.

11 EYLÜL’ÜN YILDÖNÜMÜ ve DÜNYA 5’TEN BÜYÜKTÜR
Başkan Altuntaş, konuşmasını şu sözlerle bağladı:
“Bugün 11 Eylül. Yani, 2001’de Amerika’daki ikiz kulelere yapılan saldırının 15. yıldönümü. Türkiye ve dünyada gerçekleşen tüm terör olaylarını da bu önemli günde lanetle kınıyorum. Terörden beslenen ülkeler var. Onlar görünüşte teröre karşı gibi olup, arka planda bu terör guruplarına silah satarak kalkınma peşindeler. Bu tür ülkelerin bazıları kandan besleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürekli dile getirdiği “dünya 5’den büyüktür” lafını duymazdan geliyorlar. Eğer bugün büyük güçler silah üretmese ve satmasalar, bu savaşların çoğu olmaz, terör gurupları olmaz, masum halklar ölmez. Bizler, basın mensupları olarak terör karşısında kalemimizi daha sert ve ses getirecek şekilde oynatmalıyız. Bir daha 15 Temmuz ve 11 Eylül gibi olayların tecelli etmemesi dileğiyle gününüz hayırlı, geleceğiniz aydınlık olsun.”

EKİM SONUNDA ANKARA’YA ZİYARET GEZİSİ VAR
Hamburg Türk Toplumu ile bazı haberlerinden dolayı Adil Yiğit arasında yaşanan mahkeme safatının da gündeme getirildiği kahvaltı toplantısında, Yiğit’in açıklamalarını takiben bazı üyeler de söz alarak, TGH’nın bu konuda tafsilatlı açıklama yapması gerektiğini vurguladılar. Yönetici Esma Arslan’ın yönettiği toplantıda gelecek kahvaltının 8 Ekim Cumartesi günü yapılması da kararlaştırılırken, Alman makamları ve bazı Alman Basın kuruluşlarına birer ziyaret yapılması fikri de benimsendi. Daha öncelki toplantıda kararlaştırılan ve Ankara’daki bazı önemli merkezlere ziyaret amacı taşıyan gezi programının taslak olarak ele alındığı toplantıda, ziyaretin 27-31 Ekim tarihleri arasında veya Kasım ayı ortalarında yapılması da gündeme geldi. Nihai kararın HTBB Yönetim Kurulu’nca yapılacak temaslardan sonra belirleneceği ifade edildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s