Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

DOMUZLAR ESSEN’DE CAMİYE SALDIRDI

Posted by almanyahaber Eylül 17, 2016

essen_ditib_merkez_cami_saldiri1Essen DİTİB Merkez Yeni Camii’ne Yapılan Saldırı Hakkında Basın Açıklaması

(Almanya’nın) Essen Bölgesinde faaliyet gösteren Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)‘ne bağlı 16.09.2016 Cuma günü saat 14:45 sularında inşaatı devam etmekte olan Essen Merkez Yeni Camii’nin bahçe giriş kapısının her iki tarafına kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından domuz kellesi asılmıştır.

Olayın gerçekleşmesinin ardından konu Essen Başkonsolosluğu ve Din Hizmetleri Ataşeliği ile paylaşılmış, Başkonsolos Mustafa Kemal Basa ve Din Hizmetleri Ataşesi Suat Okuyan olaydan dolayı bizzat cami dernek yöneticilerinden olayla ilgili bilgi almış ve cemaate geçmiş olsun dileklerini iletmiştir.

Dernek yönetimi eş zamanlı olarak camiye yönelik olarak gerçekleştirilen bu eylemi Emniyet ve Devlet Güvenlik ve Olay Yeri İnceleme Ekiplerine bildirmiş ve olay yerine gelen görevliler inceleme başlatmıştır.

Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği ve Essen DİTİB Merkez Camii yönetim kurulu olay sonrası yaptığı açıklamada; „Yapılan saldırının çirkinliği ortadadır. Müslüman toplum olarak bu çirkin saldırılar bizleri endişeye sevk etmektedir. Son zamanlarda artış gösteren mabedlere yönelik saldırı ve şiddet eylemlerini, ayrıca toplumsal kargaşanın her türlüsünü kararlılıkla, nefret ve şiddetle kınıyoruz.

Saldırıların faillerinin Alman Emniyet birimlerince en kısa sürede kanun önüne çıkarılacağını ümid ediyor, böylesi menfur olayların bir daha tekrarlanmamasını diliyoruz. Üyelerimizi ve cemaatimizi sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Ayrıca sosyal medyada dernek yönetimimiz dışında provoke amaçlı eylem ve söylemlere de itibar edilmemesini önemle rica ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Yönetim Kurulu
Essen DİTİB Merkez Yeni Camii Yönetim Kurulu

essen_ditib_merkez_cami_saldiri2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s