Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

HAMBURG PARLAMENTOSU’NDAN NOTLAR

Posted by almanyahaber Eylül 17, 2016

Gungor YilmazHAMBURG OKULLARI YENİ ÖĞRETİM YILI İÇİN ÇOK İYİ HAZIRLANDI
İzin mevsimi sonrası düzenlenen ilk oturumun geleneksel “Aktüalite Saatinde” yeni başlayan öğretim döneminde Hamburg okullarının durumu ele alındı. Kente gelen çok sayıda mülteci çocuk nedeniyle 2016/17 öğretim yılında öğrenci sayısında artış olduğu belirtilirken, açılan ek kadroyla göreve yeni atanan 700 öğretmen ve pedagoğun desteğiyle öğrenciler için en iyi eğitim ortamının hazırlandığı açıklandı.

Öğrencilerin yüzde 80’inin kayıtlarını tam gün okullarına yaptırmasının uzun süre tartışma konusu olan bu okul türünün öğrenci ve veliler tarafından benimsendiğinin göstergesi olduğu ifade edildi. Tam gün okullarının kantinlerinin ve dersliklerinin 25 milyonluk bütçeyle tadilattan geçirildiği ve başka ihtiyaçlar için de yıllık 17 milyonluk ödeneğe onay verildiği açıklandı. Özetle 2017 yılında ilk kez Almanya genelinde tüm lise öğrencilerinin mezuniyet sınavında (Abitur) aynı sorularla karşılanacağı yeni öğretim yılına Hamburg’un çok iyi hazırlandığı belirtildi.

SIKI BÜTÇE POLİTİKASI MEYVELERİNİ VERİYOR
Koalisyon hükümetinin yürüttüğü sıkı bütçe politikası meyvelerini vermeye devam ediyor. Yapılan son değerlendirmelere göre Hamburg 2016 yılının ilk yarısında gelir-gider çizelgesinde 600 milyonluk artı sağladı. Haziran sonu itibarıyla bu yıl içinde 6,1 milyar euro harcama yapan Hamburg, buna karşın 6,7 milyar euro gelir sağladı.
2014 bütçe yılını 420 milyon, 2015’i ise 200 milyon artı ile kapatan kentimiz bu yılı da borçlanmadan kapatma yolunda ilerliyor.

SURİYE’DEN DÖNEN SALAFİSTLER GÖZETİM ALTINDA
Anayasa Koruma Dairesi’nin verdiği bilgiye göre Suriye’ye gittikten sonra, tekrar Almanya’ya dönen salafistler sıkı gözetim altında. Hamburg’daki salafist sayısını 620 olarak açıklayan Anayasa Koruma Dairesi raporunda, bunlardan yarısı kadarının şiddet eğilimli cihatçı olarak tanımlanabileceğini kaydediliyor. 620 kişiden 190’ının Alman vatandaşı, diğerlerinin başka ülke vatandaşı olduğu belirtilirken, Hamburg’dan Suriye’ye giden salafist sayısının ise 70 olduğu açıklandı. Bunlardan 20 kadarının çatışmalarda öldüğü, en az bir o kadarının da Almanya’ya geri döndüğü ifade edilen raporda, dönenlerin sorgulandığı, bazıları hakkında dava açıldığı ve hepsinin istihbarat birimleri tarafından takibe alındıkları vurgulanıyor.

UYUM KONSEPTİ HEDEFLERİNE ULAŞILDI
Hamburg hükümetinin 2013 yılında hazırladığı yeni uyum konseptinde belirlediği hedeflere ulaşıldı. Eğitim, iş, sağlık ve toplumsal paylaşım başlıkları altında yapılan uyum çalışmaları için konan hedeflere ulaşıldığı gibi, Alman vatandaşlığına geçiş, dil eğitimi ve göçmenleri iş pazarına kazandırma gibi bir çok alanda konan hedefin de üstüne çıkıldı. Uyum konseptinde 2015 için belirlenen 4 bin 200 Alman vatandaşlığı başvurusu hedefi 6 bin 666 başvuru ile adeta katladı. Göçmen kökenlileri sosyal pedagoji okullarında meslek eğitimine kazandırma rakamı olarak konan 400 öğrenci sayısı hedefi ise ulaşılan 556 öğrenci ile hedefin yüzde 39 üzerine çıkıldı. Aynı şekilde Hamburg’da iş pazarına dahil göçmen sayısı yüzde 66,8’den yüzde 70,6’ya çıkarıldı. Hatta kadın göçmenler arasında çalışan oranı yüzde 6,2’lik artışla genel artış oranının üzerinde bir yükselme gösterdi.

DAHA ÇOK ÖDENEBİLİR KONUT İÇİN İLÇELERLE SÖZLEŞME İMZALANDI
Hamburg Senatosu kentte daha çok ödenebilir konut inşası için çeşitli konut piyasası aktörleri ve İlçe Belediye Yönetimleriyle 2011 yılında yaptığı sözleşmedeki hedefleri yükselterek İlçelerle yeniden imzaladı. „Hamburg Sözleşmesi“ adı altındaki anlaşmayla, senatonun belirlediği „Yılda en az 6 bin yeni konut“ hedefi 10 bine yükseltildi. 10 bin konuttan en az 3 binin sosyal konut olma şartı getiren anlaşma çerçevesinde konut inşası için yoğun çaba sarf eden ilçelere teşvik prim verilecek. İlk etapta her yeni konut için ilçe kasasına 250 euro eklenecek. 2014 yılında Hamburg’da 6.974 yeni konut yapılırken bu sayının geçen yıl 8.521 konuta yükseldiği belirtildi.
—————————————————————————————————–

Not: Hamburg Eyalet Parlamentosu’nun “Şeffaf siyaset, şeffaf parlamento, şeffaf yönetim” ilkesi doğrultusunda herkes milletvekilleri, parlamento gündem maddeleri, tutanakları, komisyon çalışmaları, önergeleri hakkındaki bilgilere http://www.hamburgische-buergerschaft.de internet adresi üzerinden ulaşabilir. Parlamento oturumunu bizzat parlamentonun seyirci localarından takip etmek isteyenler oturum saatinde kimlikleriyle Hamburg Belediye Sarayı’na (Rathaus) gelip “izleyici giriş kartı” alabilirler. Sadece kalabalık grupların ziyaret öncesi bunu parlamentosunun halkla ilişkiler dairesine bildirmesinde fayda var. Parlamentonun bir dahaki oturumu 28 Eylül tarihinde, saat 15.00’de.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s