Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

CAMİ ÇATISINA GÜVERCİN YUVASI

Posted by almanyahaber Eylül 23, 2016

guvercin01Özellikle kentin temizliğinden sorumlu kurumların dışladığı güvercinler için Hamburg’un ilk ‘güvercin yuvası’ Merkez caminin çatısına kuruldu.

Sedat Açıkbaş
HAMBURG- Almanya’nın diğer büyük şehirlerinde olduğu gibi, Hamburg’da da şehir temizliği sorumluların dışladığı, yaşama alanlarını daralttığı, sokakta beslenmelerini engellediği ve yasakladığı güvercinlerin artık bir yuvası var. Hamburg yetkilileri ile hayvansever derneklerinin mücadelesi, Hamburg Merkez Camii yönetiminin cami çatısında yer vermesiyle son buldu.

minare takildiBu tür güvercin yuvalarının yaygınlaşması bekleniyor. Hamburg’un çeşitli bölgelerinde yaşayan ve sayıları 20 bin civarında olduğu tahmin edilen çoğu hastalıklı ve sakat güvercinlerin en azından bir barınağa sahip olması, hayvansever dernekleri tarafından takdirle karşılandı. Hamburg’un ilk ‘Güvercin Yuvası’ (barınağı), yapılan bir etkinlikle hizmete açıldı.

guvercin03TÜRKİYE’DE KORUNUYOR
Hamburg Merkez Camii salonunda yapılan etkinliğin ardından hep birlikte çatıya çıkılarak ‘Güvercin Yuvası’nın açılışı yapıldı. Etkinliğe; BİG Başkanı Mehmet Karaoğlu, Hamburg Yuvasız Güvercinler Derneği Başkanı Maria Hanika, Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Sandra Gulla ve yaklaşık 50 davetli katıldı. Davetlileri BİG Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Yazıcı bilgilendirdi.

guvercin04Gulla ve Hanika, yaşama alanları daraltılan güvercinlere Merkez Camii’nin sahip çıkması karşısında oldukça duygulandıklarını ve memnuniyetlerini dile getirdiler. Yetkililer, Türkiye’deki cami çevrelerinde güvercinlerin beslendiğine ve korunduğuna dikkat çektiler. Bu arada, Alman TV’leri de etkinliği kameraya çekerek seyircilerine sundular.

guvercin02

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s