Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

HAMBURG MECLİSİ’NDEN NOTLAR

Posted by almanyahaber Kasım 19, 2016

Gungor YilmazUYUM KURSULARININ SÜREKLİLİĞİ İÇİN ÖNLEMLER
Eyalet hükümetini oluşturan SPD ve Yeşiller koalisyonu, artan mülteci sayısıyla birlikte, uyum kurslarına da talebin artmasını dikkate alarak, parlamentoya bir önerge sundu. Uyum kurslarının sürekliliğini sağlamak, kurs öğretmenlerinin vasıflarını artırıcı önlemler almak amacıyla hazırlanan önerge kurslarda kapsamlı ve daha iyi dil eğitimi verilmesini öngörüyor. Hamburg, kendi bütçesinden sağladığı iki milyonluk ödenek ile, federal mülteci yasaları kriterlerine göre henüz uyum kursuna katılmaya hak kazanmamış olan, ama altı aydan fazla Hamburg’da bulunan mültecilerin de uyum kurslarına katılmasını sağlıyor.

Almancanın çabuk ve iyi öğrenilmesini uyumda temel şart olarak gören Hamburg bunun için eyalet bütçesinden iki milyon euro ayırdı.
EVSİZ-BARKSIZLAR İÇİN “KIŞ ACİL YARDIM PROGRAMI” DEVREYE GİRİYOR
Kentte yaşayan evsiz-barksızların, kışı donarak ölme tehlikesi yaşamadan atlatmaları için önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da “Kış Acil Yardım Programı” devreye giriyor. SPD ve Yeşiller’in sunduğu önergeye göre 1 Kasımda uygulamaya konulacak program çerçevesinde sokakta yaşayanların gecelemek için kalabilecekleri barınma imkanları sağlanacak. Saat 17.00 – 09.00 arası evsiz-barksızlar tarafından kullanılabilecek barınakların yanı sıra, yaz-kış açık olan sağlık ve danışma hizmeti merkezlerinin de çalışmalarını yoğunlaştırarak sürdürecekleri kaydedildi. Geçen yıl 135 evsiz-barksızın “Kış Acil Yardım Programı”ndan faydalandığı açıklanarak, bu yıl için de takriben bu sayıda kişiye hizmetten faydalanmak için başvuracağının beklendiği ifade edildi. Programın önemli bir hedefinin de sokakta yaşayanları konutlara ve dolayısıyla düzenli bir hayata geçmeye teşvik etmek olduğu vurgulandı.
EYALETLER ARASI ANLAŞMA SAYESİNDE VELİLERİN OKUL SEÇİMİ KOLAYLAŞTIRACAK
Hamburg’un Schleswig-Holstein ile imzaladığı okul anlaşması, özellikle sınır bölgelerde oturan velilerin çocukları için en uygun okul seçimi yapmalarını kolaylaştıracak. Hamburg’un Schleswig-Holstein’a komşu olduğu bölgelerde oturan veliler çocuklarını artık Schleswig-Holstein’daki okullara da göndermeye hak kazanacaklar. Bu şekilde velilerin 4. veya 10. sınıf sonrası okul seçiminde çocuklarını Eyalet sınırı ötesinde bir okula kayıt ettirmeleri kolaylaşacak ve eyalette ikamet etme engeli kaldırılmış olacak. Bu düzenleme Schleswig-Holstein’da oturup farklı nedenlerden Hamburg’da okula gitmek isteyen öğrenciler için de geçerli olacak. İki yıl sonra bir analiz ve durum değerlendirmesi yapılarak, gerekirse ek maddeler anlaşmaya dahil edilecek.
DÖRT PARTİDEN MOPO’YA DESTEK
Hamburg Eyalet Parlamentosu SPD, Yeşiller, CDU ve FDP fraksiyonları ortak bir açıklamayla ciddi bir tenkisata gidileceği iddia edilen Hamburger Morgenpost (Mopo) gazetesinde gazeteci kıyımı yaşanmaması için uyarıda bulundular. Mopo’yu yayınlayan Köln merkezli DuPont Medya Grubu’na yönelik açıklamada Hamburg basınındaki çok sesliliğin önemli bir kurumu olan Mopo’da çok sayıda gazetecinin işten çıkarılması planlarından vazgeçilmesi gerektiği vurgulandı.
EYALET ANAYASA MAHKEMESİ “HALK OYLAMALARINI KORUYALIM” GİRİŞİMİNİ ANAYASAYA AYKIRI BULDU
Eyalet Anayasa Mahkemesi, “Halk Oylamalarını Koruyalım” isimli inisiyatifin, halk oylamalarının geçerli olması için konan yüzde 20’lik katılım oranının düşürülmesi, anayasa ve seçimlerle ilgili her değişikliğin oylamasına sunulması yönündeki talebi demokrasi ilkelerine aykırı bularak reddetti. İnisiyatifin talep ettiği konularda halk oylamasına gidilmesi için yürüttüğü imza kampanyası da Eyalet Anayasa mahkemesinin oy birliğiyle aldığı kararla anayasaya aykırı bulundu. Kararla birlikte Hamburg’da yaklaşık 20 yıldır tartışma konusu olan halk oylamalarının sınırları ve kapsamı belirlenmiş oldu.

Not: Hamburg Eyalet Parlamentosu’nun “Şeffaf siyaset, şeffaf parlamento, şeffaf yönetim” ilkesi doğrultusunda herkes milletvekilleri, parlamento gündem maddeleri, tutanakları, komisyon çalışmaları, önergeleri hakkındaki bilgilere http://www.hamburgische-buergerschaft.de internet adresi üzerinden ulaşabilir. Parlamento oturumunu bizzat parlamentonun seyirci localarından takip etmek isteyenler oturum saatinde kimlikleriyle Hamburg Belediye Sarayı’na (Rathaus) gelip “izleyici giriş kartı” alabilirler. Sadece kalabalık grupların ziyaret öncesi bunu parlamentosunun halkla ilişkiler dairesine bildirmesinde fayda var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s