Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

2017, 2016’YI ARATACAK (MI?)

Posted by almanyahaber Ocak 2, 2017

Sedat Acikbas foto netSEDAT AÇIKBAŞ

Ve milâdi takvim 2016 yılı, nöbeti 2017’ye devretti. 2017 yılı, çok üzüldüğümüz, dünyayı savaş ve şiddet-terör dalgasıyla kaplayan 2016 yılını aratacağa benziyor. Dünyayı yöneten güçlerin netice alma hamlesi 2017’de olacak. Dünya nüfusunu 2017 sonuna kadar yarı yarıya hatta 4’te 3 oranında azaltmaya karar veren güçler, son darbeyi bu yıl vurmayı yıllar önceden plânladı. Bu yıl birçok ülkede siyasi aktörler de roller de değişecek.

Suriye’deki vekâlet savaşları bölgeye daha geniş şekilde yayılacak. Suriye’de kimin kim olduğu belliydi zaten, şimdi bu iyice açığa çıkacak. Bir yandan savaşlar diğer yandan bulaşıcı ve öldürücü hastalıklar yayılacak. Birçok ülkede iç savaş, terör tırmanacak. Vekâlet savaşlarına onay vermeyen Avrupa halk kamuoyu, yıllarca; İslamiyet’e karşı medya ve propaganda aracılığıyla nasıl aldatıldığını çok acı bir şekilde anlayacak.

Bir başka ülkede meydana gelen terör olaylarını medya aracılığıyla görmezden gelen hatta, hoş gören Avrupa halk kamuoyu, terörün kendi canını da yakması karşısında gerçekleri görmekten başka alternatif bulamayacak.

Yazının tam burasında, yeni yılın ilk terör olayı İstanbul Reina’da meydana geldi. Sabaha kadar olay hakkında TV’lerin yaptığı canlı yayınlarla bilgilenmeye çalıştık. Kahpeler, yeni yılın ilk gününde Türkiye’ye ilk mesajlarını verdiler. Benim tek değerlendirmem; ‘yaşam tarzına yönelik terör’ söylemi dillendirilerek insanları birbirlerine düşürmeyi, aralarında kamplaşma-uçurum oluşturmayı, bunları derinleştirmeyi hedeflediler.

Yazıya kapkara, insanın içini karartan ifade ve sözlerle başladım ama elimde değil. Tüm gerçekler ortada dururken, yazmamak olmazdı. Yazımı okuyanlar, büyük bir karamsarlığa kapılabilir, ye’se düşebilir. Yazdıklarım; güvenlik uzmanlarının görüşlerinden, uluslararası politikanın hareketlerinden, futuroloji ilmiyle ilgilenenlerin öngörülerinden, uluslararası ekonomiden, siyasetin gidişatından, medyadan okuduklarımdan seyrettiklerimden kaynaklanıyor. Yalnız bunları doğru okumak gerekiyor. Tek yönlü okuduğunuzda tıpkı dünyayı yöneten güçlerin düşündüğü gibi yaşarsınız.

Dünya yeni bir döneme girdi. Bu nasıl sonuçlanır, elbette ve ancak Allah bilir. İnsanlığa düşen gerçekleri görmek, buna göre hareket etmektir. Zalimin zulmü hiçbir zaman yanına kalmayacaktır.

Şu anda dünyada 24 milyar insanı besleyebilecek gıda ve kullanım eşyası mevcut. Sallamıyorum!.. Dünyanın nüfusu şu anda 8 milyar civarında. Dünyayı yönetenlere göre, bu sayı çok büyük. Dünyanın mal varlığının yüzde 10’unu elinde bulunduranların malvarlığı, geri kalan yüzde 90’ından daha fazla. Yani dünyanın yüzde 10’unun serveti, yüzde 90’ın elindeki malından –servetinden daha fazla. Çok adaletsiz ve dengesiz bir durum. Sömürüye dayalı, tüketim odaklı, haksızlığın, ‘vahşi kapitalizm’ düzeninin hakim olduğu bir ortam. Ayrıca bu durum; dünyadaki savaşların, çatışmaların, terörün, katliâmların, açlık-susuzluk gibi sıkıntıların, salgın hastalıkların, ahlâkî çöküntünün çok net bir açıklaması.

Dünya bu denli kan içinde yüzerken artık ‘herkese mutlu yıllar’ temenni etmenin bir anlamı kalıyor mu?..

Yine de herkese vicdanlı, sağlıklı ve mutlu yıllar dilerim. İnsanlığın para ve menfaat uğruna kan içinde yüzdürülmediği, savaşsız, terörsüz, çatışmasız, sağlıklı bir dünya oluşmasını temenni ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s