Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

DİTİB, HAC GÖREVLİLERİNİ BİLGİLENDİRDİ

Posted by almanyahaber Ağustos 18, 2016

koln_hac_semineri12016 yılı Hac Organizasyonu’nda görev yapacak olan kafile başkanı, grup görevlileri ve Köln bölgesi hacı adaylarını bilgilendirmek amacıyla Köln DİTİB Genel Merkezi’nde bir toplantı gerçekleştirdi.

koln_hac_semineri_yasar_yigitToplantıya DİB Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit, DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aşıkoğlu, Din Hizmetleri Ataşeleri, kafile başkanları ve din görevlileri ile Köln bölgesi hacı adayları katıldı.

koln_hac_semineri_ahmet_dilekKur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan bilgilendirme toplantısında, Köln Din Hizmetleri Ateşesi Ahmet koln_hac_semineri_nevzat_asikogluDilek şöyle konuştu: “Bütün ibadetler kıymetlidir. Bütün ibadetlerin kendine göre zorlukları vardır. Hac ibadeti namaz, oruç, zekat ve sadaka ibadetinden daha farklı bir ibadettir. Hac ibadetinin Allah’a teslimiyetin zirve yaptığı, insanın her türlü dünyevi bağlarından bilerek, isteyerek azm ederek çıktığı kutsal bir yolculuktur.”

Hac insan hayatında ayrı bir merhale olduğuna işaret eden DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aşıkoğlu, “Mü‘minin hayatında çok önemli anlar vardır. Hac insan hayatında ayrı bir merhaledir. Sizler bu yolculuğa niyet ettiniz Allah bu niyetinizi kabul eylesin. Hac, maddi ve manevi, dünyevi ve uhrevi, ferdi ve sosyal yanı olan bir ibadettir. Ayrıca, Cenab-ı Hakk‘ın rızasını kazanabilmek için, sabırlı ve dikkatli olunması gereken bir ibadettir. Cenab-ı Hakk niyetinize binaen ibadetlerinizi kabul eylesin, bu görevinizi sıhhat, afiyet ve kolaylık içerisinde yapıp, geri memleketinize, evinize, yurdunuza dönmeyi nasip eylesin” dedi.

koln_hac_semineri2DİB Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit konuşmasında; „Hac sıradan bir turistik seyahat ve ziyaret değildir. Hac ibadeti nitelikli bir seyahat ve ziyarettir. Biz hac ile tarihin derinliklerine gideriz. Sadece Peygamberimizin izlerini, gözlerini, eserlerini orada sadece görmüyoruz. An olur Adem oluruz, an olur İsmail oluruz, ne olur Hacer oluruz, an olur yüz bine aşkın sahabisi ile hac yapan Muhammet (s.a.v) oluruz. Her taşında bir anı, bir tarihi olan, önemli bir ibadettir. Rabbim bu ibadeti gereği gibi değerlendirenlerden eylesin. Bizler için Kabe’nin, bizler için Mescid-i Nebevi’nin ayrı bir özelliği ve önemi vardır. Biz Medine-i Münevvere denildiği zaman Peygamberimiz (s.a.v) aklımıza gelir, O‘nun şehrinde adabı erkanı, ahlakı, iffet ve haya iyi biliriz. O‘nun şehrinde biz Ebubekir gibi sadakatli olmaya çalışırız, Ömer gibi adaletli olmaya çalışırız, Osman gibi hayalı ve iffetli olmaya çalışırız, Ali gibi şecaat sembolü bir bilgin olmaya çalışırız. Tabi bunları sadece Medine-i Münevvere‘de değil yaşadığımız beldeye taşırız, nereye gidersek, hangi eve girersek hangi ortama gidersek bu özelliklerimizle beraber olmaya gayret gösteririz.

Hac ibadeti geçmiş dönemlere bakıldığında şu anda meşakkatli az olan bir ibadettir. Orada Peygamber Efendimize misafir olmanın, saygı göstermenin gereğini, bir taraftan da Beytullah‘ın maneviyatını Peygamber Efendimizin muhabbetini mutlaka koymak durumundayız. Bugün insanlık olarak buna muhtaçız. Bugün insanlık olarak, evimizde eşimize ve çocuğumuza, komşumuza Muhammetçe bakmak durumundayız. Bunları kaybetmemeliyiz, birbirimizin kıymetini bilmeliyiz.

Orada da ülkemize, milletimize, insanımıza dua edelim inşallah. Allahu Teala yolunuzu ve yolculuğunuzu mübarek eylesin. Orada iken gelip gereği gibi istifade etmeyi hepimize nasip eylesin. Hacınızı mebrur eylesin. Oradan bütün günahlarımızdan, bütün kusurlarımızı affolunmuş olarak dönmeyi nasip eylesin.” hususlarına vurgu yaptı.

Hac bilgilendirme seminari yapılan konuşmaların ardımdan din görevlileri tarafından organizasyon, intikal ve yerleşimler, Hac menasiki, Mekke ve Medine’de ziyaret yerleri konularında yapılan sunumların ardından yapılan dua ile sona erdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s